Gdybyś wybrał się 10 lat temu do wróżki, to czy jej przepowiednia, że będziesz bogaty, by się sprawdziła? O ile nie wygrałeś w totka, to prawdopodobnie nie. Dlaczego? Ponieważ, aby zostać bogatym człowiekiem, trzeba sobie na to najzwyczajniej w świecie zapracować. Istnieje wiele sposobów na to, aby tę pracę sobie ułatwić i przyspieszyć proces bogacenia się. My poniżej przedstawimy Ci ich kilka.

Jaki jest Twój przepływ pieniędzy?

Pieniądze w naszym świecie odgrywają bardzo ważną rolę. Niestety idealistyczne podejście nie zagwarantuje nam dobrobytu, a pieniądze lepiej mieć niż nie mieć. To, że chcesz się wzbogadzić nie jest złe, przecież każdy z nas chce móc pozwolić sobie na produkty z najwyższej półki i komfortową codzienność. Wolność finansowa daje poczucie bezpieczeństwa i ułatwia nam spełnianie marzeń. Jednak zanim przejdziesz do wprowadzenia w życie tricków na wzbogacenie się, przeanalizuj swoje finanse.

  • Typ pierwszy: Beztroski konsument. Otrzymujesz wynagrodzenie za swoją pracę i natychmiast jej 100% wydajesz. Dużo zostawiasz w sklepach podczas nieprzemyślanych zakupów, stołujesz się w restauracjach, robisz remont kuchni… Po prostu ile masz pieniędzy, tyle wydajesz. Nie zostawiasz sobie żadnych oszczędności na koncie i nie dbasz o to, co będzie w przypadku nieciekawego scenariusza w postaci utraty pracy.
  • Typ drugi: Żyjący ponad swoje możliwości. Taka osoba wydaje zdecydowanie więcej pieniędzy, niż zarabia. Jak to możliwe? Tu z pomocą przychodzą różnego rodzaju kredyty. Pozwalasz sobie na postawienie domu, na który Cię nie stać, kupujesz luksusowy samochód i ubierasz się w najdroższe marki. Starasz się cieszyć życiem, jednak tracisz z oczu widok na horyzont przyszłości. Raty kredytowe w niedługim czasie zaczną Cię przerastać, a jedynym rozwiązaniem będzie dodatkowa praca lub nadgodziny w obecnej. I tyle będzie z Twojego cieszenia się życiem
  • Typ trzeci: Realista. Twardo stąpasz po ziemi i jesteś świadom, że stan Twoich finansów jest zależny tylko i wyłącznie od Ciebie. Wyznajesz zasadę, że nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość i zawsze po wypłacie jakąś jej część odkładasz. Starasz się szukać sposobów na zwiększenie swoich dochodów, unikasz pakowania się w spiralę zadłużeń i dbasz o inwestycje.

Już wiesz, którym typem konsumenta jesteś? Są one oczywiście trochę uogólnione, ale mają Ci zobrazować, według jakich scenariuszy działają poszczególne jednostki. Oczywiście najbardziej rozsądnym trybem gospodarowania pieniędzmi jest ten trzeci, czyli realistyczne podejścia do kwestii finansów. Przejdźmy może jednak do praktyki. 

Jak zostać bogatym?

  1. Zacznij zarabiać

Po pierwsze, aby móc wydawać i odkładać pieniądze, trzeba je najpierw zarobić. Większość z nas pracuje na etacie, inni prowadzą swoje firmy, jednak niewielu kombinuje. I nie chodzi tu o jakieś szemrane interesy, tylko o kombinowanie z głową. Zacznij szukać sposobów na dorobienie sobie jakieś dodatkowej gotówki. Podejmij się pracy dodatkowej, zacznij oferować jakieś usługi jako freelancer lub zrób wyprzedaż garderoby. Każdy sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy jest dobry. 

2. Odkładaj

Oszczędności są bardzo ważne, zabezpieczają Twoją przyszłość i często się przydają w sytuacjach awaryjnych. Zacznij od prostego odkładania 100zł miesięcznie, później odkładaj 10% każdego przychodu. Jeśli chcesz podejść do tematu bardziej ambitnie, to ustal sobie kwotę, którą będziesz codziennie wrzucał do skarbonki, na przykład 30zł. W ten sposób zawsze będziesz miał odłożone pieniądze na czarną godzinę lub inwestycje. 

3. Pomnażaj swoje pieniądze

Inwestycja, to idealny sposób, żeby odłożone przez Ciebie pieniądze zaczęły ‘pracować’. Pomyśl o założeniu swojego własnego biznesu ze swoich oszczędności. Poczytaj o inwestycjach w produkty finansowe i lokatach oszczędnościowych. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest dochód pasywny. Jest to taki przychód, na który nie musisz w ogóle lub w minimalnym stopniu pracować. Przykładem jest napisanie e-booka, którego możesz sprzedawać w internecie. Jednak wszystko to, musisz zrobić z głową. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem utraty jakieś kwoty. Dlatego warto zacząć od małych kwot, tak, żeby jednego dnia nie obudzić się z zerem na koncie

 Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here