Jeśli spojrzysz na aktualne ogłoszenia o pracę, to zauważasz, że na rynku pracy brakuje programistów. Jest to więc świetny moment, aby nauczyć się kodowania i zmienić swoją pracę na lepiej płatną. Bowiem programiści są w cenie i są naprawdę dobrze opłacani przez pracodawców. Pomimo szybkiego rozwoju branży IT, programowanie to wciąż wąska specjalizacja. Konkurencja więc na rynku pracy jest jeszcze stosunkowo niewielka. 

Studia 

Studiować można w każdym wieku. O ile Twoje możliwości czasowe Ci na to pozwalają możesz podjąć się studiów dziennych, lub zaocznych. Dodatkowy dyplom zawsze się przyda i zwiększy nie tylko Twoje kompetencje, ale także wartość jako pracownika. Wiele uczelni oprócz wykładów umożliwia praktykę już bezpośrednio u podmiotów biznesowych. Pozwoli Ci to na nawiązanie nowych kontaktów oraz pomoże w budowaniu kariery. Tu jednak musisz pamiętać, że studia zajmą Ci co najmniej kilka lat.

Samodzielna nauka

Jeśli masz wystarczającą motywację i jesteś osobą zdyscyplinowaną, to jesteś w stanie samodzielnie się wszystkiego nauczyć. Internet, to skarbnica ogromnej ilości samouczków i materiałów dydaktycznych. Większość z nich jest darmowa, więc zainwestować będziesz musiał tylko swój czas i energię. Jeśli dodatkowo jesteś pasjonatem zagadnień z zakresu IT, to wystarczy odrobina cierpliwości oraz samozaparcia. Zaletą samodzielnej nauki jest niezależność i możliwość dostosowania jej pod swoje tempo nauki oraz wolny czas.

Kursy internetowe

Kursy programowania są obecnie bardzo popularne. Standardowe kursy stacjonarne trwają około pół roku, istnieją też kursy przyśpieszone, na których programowania nauczyć się w około sześć tygodni. Jednak wciąż większość kursów wymaga znajomości, chociażby podstaw i tu z pomocą przychodzą kursy internetowe.

  • Harvard University

Nie, nie wysyłamy Cię do Stanów, a przed Twoje własne biurko. Platforma edX przygotowała specjalny kurs programowania opracowany przez wykładowców Uniwersytetu Harvarda. W trakcie kursu poznasz podstawowe pojęcia i nauczysz się myślenia algoraytmicznego. Kurs nauczy Cię takich języków programowania jak PHP, CSS, SQL, C, Javascript oraz HTML.

  • Free Code Camp

Podejmując nauką na tej platformie wesprzesz działania non-profit, połączysz pożyteczne z… pożytecznym. W jaki sposób pomożesz organizacjom charytatywnym? Ano w taki, że Free Code Camp oferuje unikalny sposób nauki oparty o działaniu w praktyce. Swoje umiejętności  będziesz ćwiczyć podczas tworzenia z innymi uczestnikami kursu aplikacji dla organizacji non-profit.

  • Pluralsight

Platforma ta nie jest darmowa, miesięczny dostęp, to koszt 29$. Jednak jest rewelacyjna, jeśli masz już podstawowe umiejętności programistyczne opanowane. Znajdziesz na niej kursy szkoleniowe w postaci wideo stworzone przez profesjonalistów. 

  • Code Conquest 

Strona dla totalnych laików w temacie programowania. Jest to przyjemny przewodnik po świecie programowania i w przeciwieństwie do podręczników nie będzie Cię nudzić. Dzięki tutorialom i ćwiczeniom opanujesz podstawy programowania. Poznasz różne języki programowania i będziesz mógł wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

  • Dash

Jest to najlepszy wybór dla początkujących programistów. Nauczysz się takich języków programowania jak HTML, Javascript i CSS. Swoje zdobyte w trakcie kursu umiejętności będziesz mógł przećwiczyć za pomocą zadań, które są dostępne za pomocą przeglądarki.

Ludzie z branży

Najlepszym jednak sposobem, by się nauczyć czegoś nowego, jest zainspirowanie się osobami z branży. Tu z pomocą przyjdą serwisy społecznościowe dla programistów. Członkowie tego typu portali chętnie dzielą się swoimi wskazówkami i służą pomocą w razie problemów. 

Stack Overflow, to strona, która działa na zasadzie forum dyskusyjnego. Zakładasz temat i czekasz na odpowiedzi innych użytkowników. Bardzo pomocna jest funkcja oceniania komentarzy, dzięki czemu od razu można zwrócić uwagę na te bardziej wartościowe. Nie nauczysz się tu programowanie od podstaw, ale podczas swoich pierwszych kotów zapłotów w praktyce otrzymasz wsparcie i pomocne sugestie. 

Github jest opcją dla tych początkujących, którzy wykonują już swoje pierwsze zlecenia. Możesz współdzielić swój projekt z innymi użytkownikami, dzięki czemu dostarczysz klientowi jakościowo dobry produkt, a przy okazji sam się wiele nauczysz podczas wspólnej pracy z innymi programistami. 

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here