Zarządzanie budżetem domowym wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Jest to istotna umiejętność, która przydaje się w życiu codziennym i jest w stanie je sporo ułatwić. Dzięki tej umiejętności będziesz w stanie właściwie wykorzystać swoje finanse względem wydatków jak i również oszczędności. Czym jest i jak zaplanować budżet domowy? O tym dowiesz się poniżej.

Czym jest budżet domowy

Budżet domowy, to zestawienie przychodów jak i wydatków konkretnego gospodarstwa domowego w danym przedziale czasowym (na przykład na przełomie miesiąca). Dzięki niemu na pewno będziesz w stanie zagospodarować pieniądze na podstawowe potrzeby, a w przypadku nadwyżki zaoszczędzić jakąś kwotę w ciągu miesiąca. Trzeba jednak uważać, bo w momencie gdy przychód jest mniejszy, niż wydatki zrobi się deficyt, co może doprowadzić do zadłużenia. Dla wielu osób prowadzenie budżetu domowego wydaje się być trudne i skomplikowane natomiast jest to bardzo proste i intuicyjne. Te kilka wskazówek pomoże Ci postawić pierwsze kroki w zaplanowaniu budżetu domowego.

Budżet domowy krok po kroku

  1. Przede wszystkim należy notować każdy nawet najmniejszy wydatek- nawet jeśli było to zaledwie kilka złotych. Zazwyczaj z takich kwot robią się na przełomie miesiąca zdecydowanie większe sumy. Dlatego też warto jest notować absolutnie wszystko – będziesz wiedzieć dokładnie gdzie i na co wydajesz pieniądze.
  2. Ważne jest to, aby wszystko zapisywać w jednym miejscu. Może być to notes, zeszyt, tabelka w excelu, czy plik tekstowy. To Tobie ma być wygodnie – grunt, to mieć wszystko w jednym, łatwo dostępnym dla Ciebie miejscu.
  3. Istotne jest analizowanie wydatków. Możesz to robić na przykład co tydzień- dzięki temu dowiesz się gdzie i na co wydajesz najwięcej pieniędzy i będziesz mógł mieć nad tym większą kontrolę niż dotychczas. W zestawieniu Twoich wydatków mogą się również pojawić nieregularne koszty, które są spowodowane na przykład wizytą u lekarza, lekami, wycieczkami, prezentami itp. One zawsze będą nieregularne i będą się pojawiać w zestawieniu Twoich wydatków. Natomiast, to ile na nie wydasz będzie zależało tylko i wyłącznie od tego jaką sumą aktualnie dysponujesz. Należy do takiego typu wydatków podchodzić rozważnie, bo pozwala to na planowanie oszczędności.
  4. Warto jest również szukać oszczędności tam, gdzie jest taka możliwość. Dzięki temu, że mniej pieniędzy wydasz na daną rzecz będziesz w stanie zaoszczędzone pieniądze odłożyć – a nawet nie odczujesz tego, że mniej za coś zapłaciłeś. Odkładając małe sumy, sukcesywnie robią się z nich większe kwoty.
  5. Zmiana nawyków w zarządzaniu budżetem domowym również jest dość istotna. Warto zastanowić się ile pieniędzy miesięcznie wydajesz na przykład na obiady na mieście lub jedzenie z dowozem. Jeśli jest to spora suma, warto zastanowić się nad przygotowaniem posiłków w domu- pozwoli to na większe oszczędności. To samo tyczy się na przykład kupowania ubrań.
  6. Warto jest również stworzyć kategorie w budżecie domowym. Najlepiej przygotować takie kategorie, które będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości i będą zgodne z Twoim trybem życia.

Popraw kondycję swojego budżetu

Jeśli uważasz, że zarabiasz za mało, potrzebujesz więcej pieniędzy miesięcznie na wydatki, to warto w tym wypadku pomyśleć chociażby o rozmowie z szefem na temat podwyżki. Jeśli nie masz szans na awans czy podwyżkę, to pomyśl o zmianie pracy lub znalezieniu dodatkowego zajęcia. Dzięki takim rozwiązaniom szybko poprawisz swoją sytuację materialną i będziesz mógł sobie pozwolić na więcej.

Przy analizowaniu Twoich wydatków warto jest przyjrzeć im się nieco bardziej. Z biegiem czasu będziesz już wiedzieć, na co wydajesz jaką sumę pieniędzy, a dzięki temu będziesz w stanie planować swoje wydatki z góry, z wyprzedzeniem. Wtedy jest szansa, że dzięki takiemu zabiegowi zaczniesz wydawać jeszcze mniej, a to przyniesie Ci dodatkowe oszczędności.

Jeśli mieszkasz sam, to prowadzenie budżetu domowego będzie tylko i wyłącznie Twoim wyborem. Natomiast jeśli mieszkasz na przykład z partnerem lub partnerką, warto również porozmawiać z drugą osobą o budżecie domowym. Warto będzie wtedy znaleźć kompromisy jeśli chodzi o wspólne wydatki, bo może się okazać, że wydajecie więcej pieniędzy na daną rzecz w skali miesiąca, niż przypuszczacie.

Prowadzenie budżetu domowego niesie za sobą wiele korzyści i jak widać – jest to dość prosty schemat. Może warto jest się nad tym zastanowić i wprowadzić lekkie zmiany jeśli chodzi zarządzanie Twoimi finansami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here