Oczywiste jest, że inwestowanie ma na celu zarobienie większej ilości pieniędzy. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zanim jednak zaczniesz, musisz sobie uświadomić, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Co prawda handel akcjami nie jest skomplikowany, ale trzeba poświęcić trochę czasu, by się tego nauczyć.

Podstawy

  • Jak działają akcje?

Firmy, które są pozyskać środki na finansowanie swojej działalności i jej rozwój emitują na giełdę swoje akcje. Akcje na rynek mogą wydawać tylko spółki akcyjne, które wyrażają własność aktywów spółki. 

  • Udział we własności spółki

Nie każdy akcjonariusz ma takie sama prawa. Dystrybucja dywidend jest regulowana przez politykę dywidend danej firmy. Wielkość dywidend jest uzależniona od ilości akcji, jakie posiadasz. W zależności od firmy dywidendy są wypłacane w okresach rocznych lub kilku miesięcznych. 

  • Dlaczego warto

Największą zaletą inwestowania w akcje jest możliwość kupowania i sprzedawania akcji w dowolnym momencie. Z tego względu jest to idealna forma inwestowania dla początkujących. Ryzyko jest niewielkie, ponieważ zależy ono od Twojej świadomości jako inwestora i znajomości rynku. 

Dlaczego inwestuję?

Jak już wspominaliśmy wyżej, podstawowym celem inwestycji jest zarobienie większych pieniędzy. Każdy z nas szuka przez całe życie okazji do zwiększenia zasobności swojego portfela. Dlatego nie ma się co dziwić, że niektórzy z czystej ciekawości próbują swojego szczęścia w inwestowaniu akcjami. Często dzieje się tak, że osoby, które inwestują już na przykład w foreksie, decydują się na zarobienie dodatkowych pieniędzy poprzez inwestycję w akcje. Musisz jednak wiedzieć, że decydując się na inwestycję w akcje, należy najpierw ochronić własny kapitał. Dlatego, że każda inwestycja łączy się z ryzykiem, to musisz przygotować się na to, że nie każda inwestycja zakończy się sukcesem. Ważne jest to, żeby jednak inwestycje przynosiły więcej zysku niż straty. Wyobraź sobie, że na 4 z 5 transakcji zarobiłeś po 3000zł, ale na piątej utraciłeś 13000zł. Jesteś dwa tysiące złotych na minusie. Tego typu sytuacje są całkiem normalne i zdarzają się każdemu inwestorowi. Wielu inwestorów starając się chronić swój kapitał, zamyka przedwcześnie inwestycje, które źle rokują. Są też osoby, które inwestują nie po to, aby zarobić, ale żeby udowodnić sobie, że wiedzą jak działa giełda. Tak długo, jak nie powoduje to powolnej degradacji budżetu, a przynosi zyski, to nie jest to szkodliwe nastawienie. 

Na jakie straty mogę sobie pozwolić?

Zdarzają się takie inwestycje, które kończą się poniesieniem przez nas strat. Większość akcji zazwyczaj spada podczas bessy, nawet jeśli niektóre spółki są w lepszej sytuacji, niż inne. Często dzieje się tak, że akcje małych firm silnie rosną, jednak równie dobrze mogą doznawać gwałtownych załamań. Dzieje się tak, gdy przestała firma być ceniona przez przedsiębiorców lub po prostu nie udało się zrealizować jakiegoś planu. Jako inwestor, musisz określić swój ‘poziom bólu’, czyli strata z inwestycji, jaką możesz zaakceptować. Nie ma tu żadnej reguły, wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej. Inwestorzy, którzy kupują i sprzedają akcje w ciągu jednej sesji, czyli tak zwani ‘day-traderzy’ mogą sobie pozwolić na bardzo bliskie limity. Po prostu w ciągu dnia wahania cen są bardzo ograniczone. Tego typu technika wiąże się z tym, że zawierasz wiele transakcji naraz i na bieżąco obserwujesz notowania na giełdzie. Zaś inwestorzy długoterminowi, czyli tacy, którzy trzymają akcje przez kilka miesięcy, najlepiej, żeby wyznaczali największą dopuszczalną stratę na minimum kilkanaście procent. W tego typu inwestycjach  nie musisz poświęcać zbyt wiele czasu na monitorowanie rynku i ocenianie go. 

Ile czasu poświęcić na inwestowanie?

Inwestowanie w akcje, to wbrew pozorom nie tylko obserwowanie notowań. Jeśli się bardziej wkręcisz w temat, to zaczniesz robić podsumowania transakcji, ich zestawienia oraz szukać nowych okazji do inwestycji. W zależności od stosowanej techniki możesz je traktować jak pracę na pełny etat lub tylko dodatkowe źródło dochodu. Oczywiście im bardziej będziesz doświadczony, tym mniej czasu będziesz musiał poświęcić na pilnowanie swoich inwestycji. 

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here