Pieniądze w związku, to często bardzo kłopotliwa kwestia. Wie o tym każda para, która kiedykolwiek kłóciła się o ten temat. I tu pojawią się pytania. Co zrobić, żeby nie dochodziło do takich sytuacji? Jak zarządzać wspólnym budżetem?

Wspólne konto 

Większość par z dłuższym stażem decyduje się na założenie wspólnego konta. Nie ma więc rozdzielenia na zarobki partnerów, gdyż wszystkie pieniądze trafiają na ten sam rachunek. Ogromną zaletą takiego konta jest, to, że żadna ze stron nie jest sobie dłużnikiem, ponieważ obydwoje pracujecie i dokładacie się na dostatnie życie. Kolejnym plusem jest to, że nawet jeśli jedno z was zarabia więcej, korzystacie na tym oboje. Wspólny rachunek jest również bardzo pomocny, jeśli staracie się o kredyt, gdyż bank sprawdza zdolność kredytową.

Osobne konta

Coraz częściej można zauważyć, że młode pary jednak postanawiają pozostać przy osobnych kontach i indywidualnie zarządzają swoimi finansami. Oczywiście takie konta również niosą za sobą wiele zalet. Szczególnie wielkim pozytywem jest samodzielność w zarządzaniu własnymi wpływami. Posiadania oddzielnego konta dla wielu osób może być fakt, że nadwyżka, którą ma partner może zostać przekazana na jego własne potrzeby lub zainteresowania, a nie odbije się to negatywnie na domowym budżecie. 

Poznajcie swoje poglądy na finanse

Jak w każdym związku, strony mogą się różnić swoimi poglądami. Dlatego bardzo ważne jest, by zapoznać się z  podejściem swojej drugiej połówki do pieniędzy i starać się je zrozumieć, a następnie dojść razem do jakiegoś sensownego porozumienia, tak aby żadna ze stron nie była poszkodowana.

Rozmawiajcie otwarcie o finansach 

Rozmowy o pieniądzach są niezwykle ciężkie, jednak aby stworzyć trwały związek, warto nauczyć się prowadzić takie ciężkie rozmowy. Nie oznacza, to jednak, że możecie sobie pozwolić na docinki w stronę partnera, dotyczące jego stosunku do pieniądza. Taka rozmowa powinna przebiec na spokojnie, w przemyślany sposób. Najlepiej wcześniej przygotować się do takiej konwersacji, tak aby mogła przebiec sprawnie. Ważne jest też, żeby nie była to tylko sucha rozmowa, ale również pełna empatii i uczuć. 

Wspólny cel finansowy

Warto porozmawiać o marzeniach i celach na przyszłość. Dzięki temu będziecie mogli znaleźć jakiś wspólny plan, który zechcecie zrealizować. Ustalcie, co jest dla was priorytetem. Przeliczcie jakie zaplecze finansowe będzie wam potrzebne do realizacji marzenia i zastanówcie się, w jaki sposób może wam się to udać.

Poziom życia, a dochody

Warto pamiętać, żeby nie żyć ponad stan, jeśli po prostu nas na to nie stać. To droga prowadząca do nikąd i najszybszy sposób na sprowadzenie na siebie problemów finansowych. Ważne jest, żeby nie wydawać też wszystko co się zarobi, tylko warto np. odłożyć coś na czarną godzinę, żeby zawsze być pewnym, że ma się jakiekolwiek zaplecze finansowe. 

Planowanie finansów

Planowanie domowego budżetu jest bardzo ważne, aby utrzymać stabilizację w relacji i nie doprowadzać do sporów związanych z finansami. Dzięki takiemu planowaniu możecie sprawdzić, ile wydajecie w ciągu miesiąca oraz sprawdzić gdzie można zaoszczędzić na swoje przyszłe plany i marzenia, na które będziecie potrzebować większej sumy pieniędzy. 

Brak długów

Aby mieć stabilne życie, nie powinniście się zapożyczać na rzeczy, które będzie wam ciężko spłacić lub na takie, na które mogą poczekać, aż je odłożycie. Pożyczone pieniądze to tylko krótki moment szczęścia w czasie wydawania ich, a w późniejszym czasie jest to tylko frustracja, aby je zwrócić. Para posiadająca długi to słaby pomysł na udany i bezkonfliktowy związek. Dlatego warto się ich wystrzegać i w miarę możliwości znaleźć inny sposób, by zdobyć potrzebne wam pieniądze.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here