Gdy szukamy pracy, pierwszym czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty jest zazwyczaj proponowane przez pracodawców wynagrodzenie. Jeżeli uda nam się dostać na najlepiej opłacaną ze wszystkich pozycji, które mieliśmy “na oku” skaczemy ze szczęścia i odczuwamy satysfakcję. Czy jednak rzeczywiście za naszym zawodowym spełnieniem stoją jedynie pieniądze? Co zostanie z naszego szczęścia po pół roku czy roku na pokładzie wybranej przez nas firmy? 

Pieniądze, to nie wszystko

Jak się okazuje o tym co z niego zostaje decyduje wiele czynników, które z wynagrodzeniem, choć oczywiście istotnym, niewiele mają wspólnego. Jak wskazują badania działającego już od ponad 30 lat na całym świecie i ponad 10 lat w Polsce instytutu Great Place to Work na zadowolenie i motywację pracowników wpływają w największym stopniu relacje panujące w miejscu pracy. Instytut wyróżnia spośród nich koleżeństwo, szacunek, wiarygodność i uczciwość pracodawców oraz przede wszystkim dumę z wykonanej pracy. Kierując się tymi kryteriami oraz ankietami przeprowadzanymi wśród tysięcy pracowników, każdego roku opracowuje podzielony na kategorie ranking najlepszych pracodawców.

Osiągnięcie wysokiego miejsca w rankingu jest oczywiście wymagającym wyzwaniem. Szczególnie wymagającym jest zaś w ostatnim czasie. 2020 to z pewnością trudny do zniesienia rok dla pracodawców i jeszcze trudniejszy ich pracowników. Jak w warunkach izolacji i silnie ograniczonych relacji społecznych utrzymać się na kursie wyznaczonym przez kryteria, którymi kieruje się ranking najlepszych pracodawców? To na pewno pytanie, które zadawało sobie  w zeszłym roku wielu z nich. Części z nich mimo trudności  udało się utrzymać wysoki poziom i znaleźć się w gronie laureatów konkursu Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce 2020. Sprawdźmy, kto najlepiej sprostał temu wyzwaniu. 

Ranking

Wśród firm powyżej 500 pracowników najwyższe miejsca zajęły:

  1. Cisco Poland 
  2. Sii Polska 
  3. Hilti (Poland) Sp. z o.o. 
  4. Akamai Technologies Poland 
  5. 3M Service Center EMEA 
  6. Objectivity 
  7. EY Polska 
  8. Dell Products (Poland) 
  9. Atos Poland Global Services 
  10. DOZ S.A. 
  11. Robert Bosch Sp. z o.o. 
  12. ASTEK Polska 

Spośród firm zatrudniających poniżej 500 pracowników w ranking wliczone zostały:

  1. Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o. 
  2. Mercedes-Benz Financial Services 
  3. SAS Institute Sp. z o.o. 
  4. Chatham Financial Europe Ltd. Sp. z o.o. Oddział w Polsce 
  5. GROHE Poland 
  6. Six Global Services  
  7. GE IT Center of Excellence 
  8. The Adecco Group 
  9. Vivus Finance 
  10. VFS Usługi Finansowe Polska 
  11. Hitachi Vantara (Polska) Sp. z o.o. 
  12. Ikano Bank Oddział w Polsce 
  13. Janssen Cilag Polska Sp. z o.o. 
  14. Worldline Polska 
  15. Louvre Hotels Group in Poland 

W rankingu znalazła się również firma SC Johnson Sp. z o.o., która zatrudnia mniej niż 50 pracowników!

Legendy

W tym miejscu warto również wyróżnić firmy znane już z utrzymywania stałego poziomu zadowolenia pracowników. W tym celu Great Place to Work stworzył nawet specjalny tytuł. Ci spośród pracodawców, którzy przez co najmniej 5 lat z rzędu brali udział w konkursie oraz 5 lat z rzędu znaleźli się w gronie jego laureatów, otrzymują tytuł Legendy. W tym roku ten zaszczytny tytuł wywalczyły sobie 3 spośród powyższych firm. Są to:

  1. Cisco Poland 
  2. Sii Polska 
  3. Objectivity 

Wyciągnij wnioski

Widzimy więc jak na dłoni, że warto wsłuchiwać się w głosy swoich pracowników i budować dobre relacje w miejscu pracy. Pieniądze i benefity, choć bardzo ważne nie załatwią sprawy. Nawet z najlepszym służbowym autem, dodatkiem na wczasy i wysoką pensją zestresowany i niedoceniony pracownik będzie niewydajny i nie będzie mógł rozwinąć w pełni swojego potencjału. Poza tym odchodzący z naszej firmy pracownicy przekazują swoje opinie dalej. Żaden pracodawca kojarzony jako niekompetentny w budowaniu odpowiedniego środowiska pracy nie przyciągnie najlepszych na rynku pracowników i długo będzie musiał pracować na odbudowę zniszczonej opinii.  Dlatego tak ważne jest by firmy zwracały uwagę na rankingi takie jak ten i starały się dorównać do najlepszych pracodawców pod kątem zadowolenia pracowników

Jeśli zaś nie jesteśmy pracodawcami a pracownikami, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagi na rankingi. Nikt z nas nie chce chyba by po przyjęciu dobrze na papierze wyglądającej oferty ujrzeć po czasie na zawodowym horyzoncie zabójcze widmo zawodowego wypalenia. Pracownik raz wypalony potrzebuje bardzo wiele czasu, by odzyskać pewność siebie i poziom energii zbliżony do tego, który posiadał przed rozpoczęciem pracy. Objawy, które początkowo możemy uznać za zwykłe zmęczenie czy krótkotrwały stres z czasem mogą okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny naszego zawodowego życia. 

Właśnie dlatego trzeba znać swoją wartość i pracować dla tych, którzy tę wartość będą potrafili dostrzec i docenić. Dla tych, którzy oprócz docenienia będą również umieli zbudować opartą na współpracy oraz koleżeństwie społeczność i wreszcie na tych, którzy będą wiarygodnymi i uczciwymi liderami. Bez tych cech podobnie jak turbina wiatrowa w bezwietrzny dzień nigdy nie rozwiniemy i nie wykorzystamy w pełni naszych kompetencji. 

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here