Stolica jest największym ośrodkiem gospodarczym w kraju. Jak wygląda rynek pracy w Warszawie? Jakie osoby mogą liczyć na zatrudnienie? Czy należysz do tego grona i odnajdziesz się w wielkim mieście?
Warto zacząć temat od bezrobocia, a właściwie ile ono wynosi i jakie są jego skutki. Osobom mającym problem ze znalezieniem pracy może spaść poczucie własnej wartości, co często prowadzi do problemów psychicznym, tym bardziej jeśli najbliższe otoczenie wywiera na nich presje. Ekonomicznie bezrobocie zwiększa ubóstwo i obniża poziom życia. Jeśli spojrzymy na to szerzej to wpływa to też na gospodarkę kraju. Spada poziom produkcji, a państwo ma większe wydatki na pomoc socjalną. Wiele osób przez to szuka też pracy bez umowy, tak zwanej „na czarno”, co często odbija się na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Stopa bezrobocia dla Warszawy wynosi 1,8%. Możemy zatem wywnioskować, że niskie tam bezrobocie mówi o otwartości rynku na nowych pracowników.
Przeczytaj też: https://www.legio24.pl/rynek-pracy-w-warszawie-tych-specjalistow-brakuje/
W jakiej branży znajdziesz zatrudnienie od ręki?
Jeśli szukasz swojej ścieżki zawodowej, chcesz się przebranżowić, albo po prostu szukasz pracy warto sprawdzić jakie panują trendy na rynku zatrudnienia. Trendy są określane przez tak zwany „Barometr zawodów”. Znajdziemy w nim wykaz zawodów:
- Deficytowych – czyli takich, które nas interesują, ponieważ znajdziemy pracę od ręki, są to zawody o dużym zapotrzebowaniu pracowników.
- Nadwyżkowych – oznaczający, że liczba bezrobotnych jest wyższa od liczby miejsc pracy.
- Zrównoważonych – to te których liczba osób bezrobotnych jest zbliżona do liczby chcących podjąć prace w danym zawodzie.
Warszawa ma największe zapotrzebowanie na pracowników spośród wszystkich miast w Polsce.
Oferty pracy w Warszawie
Na pierwszy rzut wybierzmy budownictwo. Poszukiwani są tu pracownicy wykształceni zawodowo lub technicznie, a najbardziej ci posiadający uprawnienia na maszyny używane w budownictwie. Łatwą prace mogą znaleźć: betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle, stolarze budowlani, dekarze, blacharze budowlani, murarze, tynkarze, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, technicy budownictwa, robotnicy budowlani, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych. Praca czeka też na absolwentów uczelni – inspektorów nadzoru budowlanego, inżynierów budownictwa i kierowników budowy.
W stolicy wysoko rozwinięty jest handel i usługi co odzwierciedla się na pracowników: pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, przedstawiciele handlowi, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy.
Pracowników brakuje także w transporcie: kierowców autobusów, tramwajów, pojazdów ciężarowych i siodłowych. Biorąc pod uwagę modernizacje i prace torowe, będą poszukiwani pracownicy obsługi ruchu szynowego. Czy udało ci się odnaleźć coś dla siebie?