Czy wiesz, że jako lider w swojej firmie, możesz wiele się nauczyć od dowódców w wojsku? Zasady panujące w armii, mogą Ci skutecznie pomóc w działaniach biznesowych. Wystarczy, że poduczysz się trochę na temat tego, jak działają liderzy w wojsku, a usprawnisz działanie swojego zespołu. Poznaj nasze wskazówki.

Poczuj się jak w wojsku

Wbrew pozorom szkolenia wojskowe niewiele się różnią pod względem przekazu merytorycznego, który otrzymasz na szkoleniach biznesowych. Co prawda, nie będą to zagadnienia typu marketing i ekonomia, ale taki, które pomogą Ci być lepszym liderem

Przede wszystkim miej zawsze plan awaryjny w każdej sytuacji. To ważne, jeśli nie chcesz przy pierwszych próbach poledz. Rozwijaj kompetencje swoich pracowników tak, by potrafili działać w sytuacjach kryzysowych. Bądź zawsze gotowy na atak z każdej strony i trzymaj rękę na pulsie jeśli chodzi o działania konkurencji na rynku

Postaw na dress code w swojej firmie, niech strój pracowników będzie zunifikowany. Nie mówimy tu o mundurach i strojach pracowniczych, a o eleganckim stroju typu garnitur. To sprawi, że zespół podświadomie będzie czuł, że gra do jednej bramki. 

Zbuduj w swoim zespole wzajemne zaufanie pomiędzy pracownikami i lojalność w stosunku do Ciebie jako menedżera. Wyzwoli to w Twoich pracownikach innowacyjność i kreatywność. Dzięki temu zespół będzie silniejszy podczas stawiania czoła wyzwaniom stojących naprzeciwko firmy. Motywuj swoich pracowników, by dawali z siebie w pracy 100%.

Odstaw agresję i dominację na bok

Najważniejsze, byś pamiętał, że pomimo swojej zarządzającej roli, wciąż jesteś częścią zespołu. Twoja autorytarna pozycja wobec pracowników poskutkuje tym, że będą się czuli pod presją, pracując dla Ciebie. Taki żołnierz nie jest w stanie skupić się na celu, traci zdolność koncentracji, a jego odporność psychiczna jest coraz mniejsza. Staraj się być pozytywnie nastawiony do pracowników i pokazuj, że o nich dbasz. Nie zapominaj jednak, że wciąż jesteś szefem. W zespole powinna panować dyscyplina, a jego członkowie powinien być rozliczani z każdych swoich błędów i wykroczeń. Walczysz razem ze swoimi żołnierzami, ale nadal nimi kierujesz.

Twoja drużyna, to Twoja wizytówka

Planując pracę nad projektem, miej na uwadze zdolności swoich podwładnych. Przydzielaj im zadanie nie w zależności od hierarchii, a od kompetencji poszczególnych jednostek. Przedstawiając nowy pomysł, daj każdemu członkowi zespołu dojść do głosu i rozważaj krytyczne uwagi. W ten sposób pokażesz, że liczysz się z ich zdaniem, a przy okazji zyskasz cenne wskazówki i uwagi. Jeśli, któryś z Twoich pracowników jest wybitnie zdolny w jakiejś dziedzinie, np. łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi, to niech on kieruje zespołem odpowiedzialnym za PR czy kontakt z klientem

Poinformuj swoją drużynę, że w każdej chwili mogą do Ciebie przyjść z pytaniem, czy rozwiać swoje wątpliwości. Niedoinformowany żołnierz, to kiepski żołnierz. Nie drwij z banalnych i trywialnych pytań, tylko wszystko wytłumacz po raz kolejny dokładnie i ze szczegółami. Zachęcaj swoich pracowników do zadawania pytań, w myśl zasady ‘Kto pyta, nie błądzi’.

Zwięźle i jasno określaj cele

Wyznaczaj swojemu zespołowi ambitne cele, niech one jednak będą realne do osiągnięcia. Służ im dobrą radą i motywuj do działania. Twój zespół odwdzięczy Ci się pracowitością i niewymuszonym szacunkiem do Twojej osoby. Motywacja w postaci ‘twardej ręki’ i zastraszania na dłuższą metę nigdy nie działa. Tłamsisz w ten sposób pracowników i rujnujesz ich efektywność. Jeśli w zespole pojawi się jakiś problem, to najpierw zastanów się, jaki Ty popełniłeś błąd i co możesz zrobić, aby mu zaradzić, zamiast zwalania winy na ‘leniwy zespół’. 

Każdy dowódca podczas odprawy wyraźnie zaznacza jaki jest cel do osiągnięcia. Szczegóły nowego projektu przedstaw dwa razy w sposób jasny i zrozumiały dla wszystkich. Nie podchodź jednak do swojego zespołu z nastawieniem, że są niekompetentnym stadem baranów. Staraj się nie tłumaczyć im wszystkiego jak dziecku i zaufaj ich kompetencjom oraz doświadczeniu. Nie kontroluj swoich pracowników i nie prowadzić ich za rękę – nie są małymi dziećmi. Pozwól im swobodnie działać, każdy ma inny sposób na realizację tego samego zadania, ale liczy się rezultat końcowy.

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here