Jeśli tylko potrafisz pisać, to już połowa drogi za Tobą. Drugą kwestią jest to, czy potrafisz opowiadać. Zastanów się przez chwilę, czy siedząc w gronie znajomych, opowiadasz ciekawe historie? Czy często piszesz rozległe posty na Facebooku, dzieląc się swoimi doświadczeniami? Są to małostki, na które na co dzień nie zwracamy uwagi, jednak są to też ‘umiejętności’, które dają znać, że może być w Tobie ukryty pisarz. 

Jak się nauczyć pisać

Jako tako studiów kierunkowych dla przyszłych pisarzy w Polsce nie ma. Są za to warsztaty kreatywnego pisania. Oprócz tego w internecie jest wiele poradników dla początkujących pisarzy. Rynek wydawniczy zaś bogaty jest w książki o tym jak… pisać książki. Podstawą jest oczywiście czytanie książek. Najlepiej jak najwięcej, jedna tygodniowa, to absolutne minimum. Dzięki czytaniu książek między innymi wzbogacasz swoje słownictwo.

Najważniejsza jest jednak praktyka. Dobrym pomysłem jest założenie bloga. Nie ważne o czym, ważne, żebyś pisał. Możesz także zgłosić się na staż dziennikarski do lokalnej gazety. Teraz się pewnie dziwisz i zastanawiasz, po co Ci staż dziennikarski, skoro chcesz pisać książki. Jest to jednak doświadczenie, dzięki któremu będziesz miał okazję popisać trochę więcej w praktyce, niż do szuflady. Oprócz tego dziennikarz musi tworzyć takie teksty, które zainteresują czytelników – zupełnie tak samo, jak pisarz. Poza tym bardzo wielu dziennikarzy pisze także książki. 

Jak napisać książkę

Krok pierwszy: Temat. Niby wiadomo, że żeby napisać książkę, trzeba wiedzieć o czym. Musisz jednak sobie uświadomić to, że pisać powinieneś o tym, na czym się znasz. Nie napiszesz powieści kryminalnej, nie wiedząc nic o pracy śledczego. Tutaj najważniejsza jest pasja, którą przy okazji pisania możesz rozwijać. Lubisz historię? Napisz książce o swoim ulubionym wydarzeniu/okresie historycznym. Jesteś koneserem alkoholi? Napisz ciekawy przewodnik po alkoholach świata. 

Krok drugi: Praktyka. Jest to coś, o czym wspominałam powyżej. Pomysł na książkę to jedno, a Twój warsztat pisarski to drugie. To trochę tak jak z utalentowanym piłkarzem, jeśli nie doskonali swojej techniki, to szybko wypada z gry. Pisz jak najwięcej, załóż dziennik, zacznij prowadzić bloga, pisz teksty na zlecenie. Po prostu to ćwicz, w końcu praktyka czyni mistrza. 

Krok trzeci: Regularność. Gdy chcesz sobie wyrzeźbić kaloryfer na brzuchu, nie ćwiczysz raz w tygodniu a codziennie. Tak samo jest z ćwiczeniem warsztatu pisarskiego. Musisz to robić codziennie. Szukaj okazji do rozpisywania się, wymieniaj długie maile ze znajomymi, pisz recenzje filmów na serwisach im poświęconym, wstawiaj długie komentarze pod postami na Facebooku… Możliwości jest wiele, trzeba się tylko zawziąć. 

Krok czwarty: Książka. Po pierwsze musisz wiedzieć, że pisania książki nie zaczyna się od jej początku. Zazwyczaj najpierw pisze się poszczególne fragmenty fabuły, potem łączysz je w kolejności chronologicznych wydarzeń, a na koniec udoskonalasz swoje dzieło pobocznymi wątkami. 

Jak wydać książkę

  1. Wyrób sobie nazwisko. Wydawcy chętniej inwestują w książki pisarzy, którzy mają już pewne grono czytelników, niż w osoby kompletnie szerszej publiczności nieznanej. Tu pomoże Ci staż dziennikarski lub publikacja swoich felietonów w jakieś gazecie. Dzięki temu nie tylko dasz o sobie znać światu, a także poćwiczysz swój warsztat. 
  2. Bierz udział w konkursach organizowanych przez wydawnictwa. Często ogłaszane są konkursy na książki tematyczne. Książka zwycięzcy zostanie wydana przez organizujące konkurs wydawnictwo.
  3. Bądź natrętem i wysyłał fragmenty swojej książki do różnych wydawnictw. Nie bądź jednak świrem i nie nachodź wydawnictw, błagając o przeczytanie fragmentu książki.
  4. Zatrudnij się w wydawnictwie. Możesz załapać się na staż lub asystenta biura. Mając kontakty wewnątrz organizacji, możesz poprosić odpowiednie osoby o przeczytanie Twojego rękopisu.
  5. W ewentualności możesz znaleźć sponsora, który zainwestuje w wydanie Twojej książki. 

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here