Balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym zwiększa wydajność i motywację pracowników. Obecnie rynek pracy należy do pracowników i  mają oni większy wybór pomiędzy firmami, dla których chcieliby pracować. Co zrobić, by chcieli oni pracować u Ciebie? Stwórz warunki sprzyjające życiu rodzinnemu pracowników. 

Zalety

Firmy przyjazne rodzinie słyną z dobrego employer brandingu, budują wizerunek przyjazny rodzinie, a pracownicy wykazują się większą lojalnością. Dzięki temu chcą się oni wiązać z firmą na dłużej, a ta nie musi ponosić kosztów związanych ze szkoleniem nowej kadry pracowniczej. Programy wspierające rodzinę są dużo tańsze od kosztów szkolenia nowych pracowników. Oprócz tego benefity dla rodziny to dodatkowa zachęta w trakcie rekrutacji. Często okazują się one ważniejsze w przypadku zmiany pracy od wynagrodzenia. 38% ojców stwierdziło, że jest gotowa pracować za niższą stawkę, jeśli firma dba o work-life balance

Postęp

Każda firma wie, że jeśli chce przetrwać na rynku, to musi nadążać za postępem. Firmy, które gwarantują swoim pracownikom warunki przyjazne rodzinie, właśnie to robią. Jest to już standardem na zachodzie. Obecnie na rynku pracy najwięcej jest millenialsów, którzy nie chcą żyć tak jak poprzednie pokolenia zatracone w pracy. Zależy im na relacjach rodzinnych i jeśli firma, chce zatrzymać swoich najlepszych pracowników, to musi im zapewnić to, co robią inne firmy na rynku. Chodzi tu tylko i wyłącznie o dostosowanie się do obecnego stylu życia na świecie, a nie działania wizerunkowe czy marketingowe. 

Jak tworzyć firmę przyjazną rodzinie

Pierwszym co nam przychodzi na myśl do przedszkola i żłobki firmowe. Jest to sensowne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych liczba miejsc dla dzieci jest nieproporcjonalnie mała do zapotrzebowania. Przedszkola firmowe znajdują się w bliskiej odległości od siedziby firmy, to skraca czas dojazdu do pracy. Takie placówki są także w części finansowane przez pracodawców, co zwiększa zadowolenie pracowników. Podstawą są benefity dla kobiet w ciąży i mam. Jednak, żeby nie wprowadzać bezsensownych zmian w firmie, warto przeprowadzić ankietę diagnozującą wśród pracowników. Jako pracodawca musisz wiedzieć, co sprawia Twoim pracownikom największe trudności na co dzień i taki program dobrać, który te problemy rozwiąże. Niektóre firmy gwarantują także swoim pracowników Dzień Matki i Dzień Ojca dniami wolnymi od pracy i warsztaty dla rodziców. Jakie benefity oprócz wyżej wymienionych warto zaoferować swoim pracownikom?

  • elastyczne godziny pracy
  • pracę zdalną
  • benefity typu Multisport
  • praca w niepełnym wymiarze godzin
  • zdrowa żywność w pracy
  • pokoje relaksacyjne
  • job-sharing

Przepracowanie

Niezadowolony pracownik, to mało efektywny pracownik. Pracujący rodzice zazwyczaj nie mają czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków lub aktywność fizyczną, a to sprawia, że ich tryb życia jest niezdrowy i prowadzi do problemów zdrowotnych. Polscy pracownicy spędzają w pracy średnio 10 godzin więcej niż w innych krajach Europy. Wielu z nich odbiera maile i telefony firmowe poza godziny pracy. To powoduje problemy w relacjach z najbliższymi, konflikty w związkach i w relacjach z dziećmi. Koniec końców otrzymujemy wyprany emocjonalnie produkt w postaci przemęczonego rodzica, który nie ma czasu na spędzanie z rodziną. A rodzina to fundament naszego życia społecznego. 

Oprócz tego, że pracownicy mają dzieci, bardzo często mają pod opieką także starszych członków rodziny. Jest to tzw. Sandwich Generation. Z roku na rok wydłuża się średnia długości życia, a dzieci dłużej zostają w domu rodzinnym, więc tego typu rodzin, będzie coraz więcej. W pewnym momencie będziemy mieli pokolenie osób, które równocześnie zajmują się swoimi rodzicami i dziećmi. Problem przepracowania i chronicznego zmęczenia będzie się więc pogłębiał. 

Firmy pomagające firmom

Obecnie na rynku powstaje wiele firm, które pomagają wprowadzić benefity dla rodziców. Firma Kids&Co buduje i kompleksowo prowadzi przedszkola firmow. Istnieje osobny segment dla doradców i coachów, którzy prowadzą dla rodziców warsztaty, webinaria i szkolenia w firmach. Powstają również aplikacje ułatwiające kontakt z pracownikami na urlopie oraz portale rekrutacyjne dla rodziców

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here