Warto, byś zaczął dbać o osobiste finanse. Wystarczy, żebyś zastosował kilka naprawdę prostych zasad, byś mógł cieszyć się oszczędnościami. Dzięki temu będziesz mieć zabezpieczenie na ‚czarną godzinę’, rozwój swoich pasji i zainteresowań, czy na przykład podróże. Niestety zdarza się tak, że albo nie znasz tych zasad, albo je ignorujesz, co może szybko wpędzić Cię w długi. Zarobki gonią wydatki, dlatego powinieneś nauczyć się nad nimi panować, a wcale nie musisz zarabiać dużo, żebyś jakiekolwiek oszczędności posiadał. Tak naprawdę wystarczy abyś zaczął stosować się do prostego równania: zarobki-wydatki=oszczędności.

Wydawaj z głową

Przede wszystkim nie możesz dopuścić sytuacji, w której będziesz wydawał więcej, niż zarabiasz. Przez to łatwo możesz doprowadzić do długów w postaci chociażby kredytów, czy tak zwanych ‚chwilówek’. Będzie to generowało dodatkowe wydatki. Przecież raty kredytu czy pożyczki trzeba spłacać systematycznie, a przez to oszczędzać i wzbogacać się będziesz wolniej. Stąd prosta droga do sytuacji, w której będziesz mieć mniej pieniędzy niż przed zaciągnięciem kredytu/pożyczki. 

Aby systematycznie zwiększać swoje oszczędności musisz przede wszystkim trzymać wydatki pod kontrolą planując naprawdę prosty budżet domowy. Rozpisanie z góry wydatków na tydzień, dwa lub na cały miesiąc na pewno będzie pomocne. Uwzględnij w tym wydatki, które są koniecznością, czyli żywność, chemia, paliwo jeżeli masz samochód i tym podobne. Weź pod uwagę także kwotę na drobne przyjemności na przykład wyjście do kina czy restauracji. Dzięki temu zawsze zostanie Ci jakaś suma na wydatki niespodziewane takie jak nagła wizyta u lekarza, dentysty czy naprawa auta. Sumę pieniędzy, która Ci zostanie będziesz mógł odłożyć na oszczędności.

Większe zarobki, to większe wydatki

Warto, żebyś  pomyślał również o zwiększeniu swoich zarobków. Jeśli uważasz, że potrzebujesz wydawać więcej pieniędzy, a chcesz przy tym oszczędzać pomyśl na przykład o pracy dodatkowej. Możesz znaleźć dorywczą pracę na pół etatu lub umowę o dzieło. Dzięki temu będziesz mieć większą kwotę do rozdysponowania i pomoże Ci to w oszczędzaniu. 

Bardzo fajnym rozwiązaniem będzie też założenie lokaty oszczędnościowej. Banki oferują różne oferty jeśli chodzi o lokaty, wystarczy, żebyś zapoznał się z ofertami poszczególnych banków i wybrał najlepszą,  dostosowaną do Twoich potrzeb. Dzięki temu Twoje oszczędności będą w bezpiecznym miejscu przez cały czas, a ponadto będą się sukcesywnie zwiększać bez Twojej ingerencji. Lokatę możesz założyć na przykład na trzy miesiące, sześć miesięcy czy na rok. To będzie zależało tylko i wyłącznie od Ciebie i Twoich potrzeb.

Nie pakuj się w pożyczki

Jak już wyżej zostało wspomniane, warto jest unikać kredytów, czy pożyczek. Lepiej, żebyś odłożył pieniądze na daną rzecz, którą chcesz kupić, zamiast brać pożyczkę, która wygeneruje tylko dodatkowe miesięczne wydatki. Nad swoimi finansami warto, jest mieć pełną kontrolę, bo nigdy nie wiesz, w jakiej sytuacji się znajdziesz. Zdecydowanie lepszą opcją jest, byś posiadał oszczędności w razie utraty pracy, niż żył od wypłaty do wypłaty martwiąc się, o to, co będzie właśnie wtedy, gdy zostaniesz pozbawiony swojego źródła dochodu.

Jak widzisz, oszczędzanie jest bardzo proste, wystarczy tylko zmienić kilka nawyków, dzięki którym będzie Ci się żyło spokojniej i lepiej. Nie każdy zmiany lubi, ale akurat te warto wprowadzić do swojego życia, byś mógł zapewnić sobie godną przyszłość oraz możliwość wzbogacenia się. 

Według badań ponad połowa Polaków nie posiada oszczędności, a około 2 milionów osób ma długi przeterminowane na kwotę ponad 39 miliardów złotych, dlatego też warto, żebyś się zastanowił, jak dysponujesz własnymi wydatkami. Jeśli nie masz oszczędności, pomyśl nad małymi krokami i zacznij robić coś w kierunku ich posiadania. Nieważne ile zarabiasz pieniędzy, bo jeśli będziesz znaczną część swojej pensji przeznaczać na spłacanie kredytów i wydatki będziesz cały czas stać w miejscu, zamiast się wzbogacać, co jak widać, jest bardzo proste i przynosi naprawdę wiele korzyści.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here