Od dyrektora przez programistę po kelnera. Mediana zarobków specjalistów w półtorarocznym okresie wyniosła 5164 zł brutto miesięcznie, co wynosi około 3729 zł netto (na rękę). Zarobki specjalistów i menadżerów od minimum roku wciąż jest na identycznym poziomie. Są również takie sektory rynku pracy, gdzie honoraria bardzo szybko rosną. 

Kto zarabia najwięcej?

Głównym czynnikiem przyczyniającym się na wysokość wynagrodzenia jest branża, w której dana osoba pracuje.

Przez rozwój oprogramowania, co druga osoba pracująca w IT często otrzymuje wynagrodzenie większe niż 9 300 zł. Przeciętne wynagrodzenie w branży marketingowej wynosi około 7 600 zł.

Taką interesującą sferą jest również np. farmacja, gdzie są potrzebne bardzo wysokie kompetencje. Między innymi odpowiednia edukacja w tym kierunku, background biznesowy związany z farmacją i medycyną oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Dlatego też kandydaci na pracowników mają wysokie oczekiwania, związane z zarobkami i komfortem miejsca pracy.

Co ciekawe, skłonności do wysokich zysków nadal utrzymuje się w branży budowlanej. Mimo kryzysu i spadku zamówień wciąż jest duży problem ze znalezieniem dobrych specjalistów. Duża część pracowników w tej branży często  jest już najęta na różne zagraniczne inwestycje i właśnie to przekłada się na wysokość poziomu zarobków w branży budowlanej.

Kolejnym dobrze zarabiającą branżą jest menadżer ds. aktywności w sieci. Rosnąca popularność stron internetowych w tworzeniu marek przekłada się na zwiększenie popytu na digital managerów. Odpowiadają oni za koordynację aktywności firmy w internecie: m.in. za tworzenie promocji w internecie, zarządzanie ruchem w sieci, a ich średnie zarobki to 11 tys. zł brutto.

Wynagrodzenie specjalistów pracujących w przedsiębiorstwach?

Starsi specjaliści zatrudnieni w instytucjach z przewagą kapitału z zagranicy aktualnie otrzymują wynagrodzenie o 2641 zł wyższe w porównaniu do starszych specjalistów pracujących w firmach z przewagą kapitału z Polski.

 

Analogiczne różnice występowały na poziomie specjalisty oraz młodszego specjalisty.

Porównując zarobki specjalistów z różnym wykształceniem, ukazuje nam się, że: starszy specjalista z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim zarabia średnio 7300 zł brutto. Jest to około o 1100 zł większe wynagrodzenie od starszego specjalisty z wykształceniem magisterskim. Rozbieżność między zarobkiem specjalisty z wykształceniem średnim a magisterskim inżynierskim to około 2300 zł. Najmniejsze różnice pod względem poziomu wykształcenia a zarobkami występują w przypadku młodszego specjalisty. Tu rozbieżność między młodszym specjalistą z wykształceniem magisterskim inżynierskim a średnim to 574 zł.

Jak branża jest najbardziej opłacalna?

Najbardziej obiecującą i opłacalną branżą może okazać się sektor e-commerce. Polski rynek internetowy nadal jest słabo rozwinięty w porównaniu do innych krajów wysokorozwiniętych, dlatego wykazuje wciąż duże zapotrzebowanie na pracowników, zajmujących się sprzedażą w sieci. Co więcej, przy każdym, choć lekkim spowolnieniu gospodarczym większość Polaków rozpoczyna poszukiwania oszczędności, a przez szukanie oszczędności, robi więcej zakupów w internecie. Odbija się to na większym ruchu w internecie, co oznacza większy obrót pieniędzmi, a za tym idą kolejne nowe stanowiska i rozwój firm e-commerce. Najlepsi specjaliści w tej sekcji mogą oczekiwać zarobków dochodzące nawet 10 tysięcy złotych. 

Drugim najbardziej opłacalnym zawodem, co ciekawe, jest specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwo w Polsce jest dziedziną, w której możesz liczyć na wysokie zarobki i obiecującą ścieżkę kariery. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia wysokość zarobków młodszego specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa wynosi 5840 zł brutto, specjalisty już 7730 zł, a najlepiej opłacanych specjalistów otrzymuje ponad 10 330 zł brutto. Mediana dla osób z długoletnim stażem zawodowym, tj. starszy specjalisty, to około 10 950 zł natomiast część z tych osób może zarabiać nawet ponad 15 210 zł.

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here