Aktualnie wielu młodych ludzi marzy o zakupie własnego mieszkania. Ale czy warto w nie inwestować, czy może bardziej opłacalny jest wynajem? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Zależy to, bowiem od wielu czynników tj. od planów na przyszłość czy sytuacji finansowej i zawodowej. Wpływ na tę decyzję ma sytuacja na rynku mieszkaniowym, wysokość i cena kredytów, jeśli taki jest potrzebny. Jednym słowem decyzja o mieszkaniu jest jedną z najtrudniejszych w życiu. Jednak z najnowszych raportów wynika, że zakup mieszkania, nawet na kredyt, jest o wiele tańszą opcją niż najem. Więc decyzja należy do Ciebie.
Czy warto kupić mieszkanie?
Zakup własnego mieszkania zdecydowanie ma sens pod względem ekonomicznym, jak i emocjonalnym. Należy jednak pamiętać, aby decyzja była przemyślana. Przede wszystkim nie traktuj zakupu mieszkania jako inwestycji, jeśli kupujesz je na własny użytek, tylko jako wygodne miejsce do życia. Co prawda utrzymanie mieszkania jest drogie, jednak jest to koszt, który ponosisz świadomie.
Zakup mieszkania szczególnie ma sens jeśli planujesz w nim mieszkać przez co najmniej kilka lat. Dodatkowo znaczenie decyzyjne ma fakt spłaty kredytu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup za gotówkę, gdyż wtedy nie musisz w ogóle płacić rat kredytowych, a posiadanie nieruchomości jest o wiele korzystniejsze w porównaniu z najmem. Jest to argument, który niewątpliwie wpływa korzystnie na zakup własnego lokum.
Wybór mieszkania
Skoro zdecydowałeś się już kupić mieszkanie, to przyszedł czas, aby je wybrać. Musisz jednak pamiętać, aby zrobić, to dobrze. Jak się za to zabrać?
Aktualnie zakup mieszkania od dewelopera daje duże pole manewru pod względem lokalizacji czy metrażu. Jednak podczas zakupu takiego mieszkania musisz liczyć się z kosztami. Dlatego jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości gotówki, warto wziąć pod uwagę zdolność kredytową. Dzięki temu będziesz miał wyraźny obraz tego, na jakie lokum możesz sobie pozwolić.
Lokalizacja
Lokalizacja jest bardzo ważnym powodem decydującym o wyborze mieszkania. Należy ją dokładnie przemyśleć. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na komunikację miejską i oddalenie przystanków od mieszkania. Może się okazać to ważnym punktem nawet jeśli zazwyczaj korzystasz z samochodem. Jeśli masz lub planujesz mieć dzieci, ważna jest również odległość od przedszkoli i szkół, tak aby Twoje dzieci w przyszłości mogły swobodnie wracać samemu do domu.
Opodatkowanie
Po kupnie mieszkania należy zapłacić podatek od zakupu. Podatek ten wynosi 8%, jeśli mieszkanie ma powierzchnię do 150 metrów lub 23% jeśli powierzchnia jest większa. Jednak, jeśli jest to zakup od dewelopera, nie musisz się tym martwić, ponieważ obowiązek ten przechodzi na niego, ponieważ kwota ta jest uwzględniona w cenie lokalu.
Opłata notarialna i sądowa
Oprócz podatku musisz również liczyć się z poniesieniem kosztów notarialnych. Taksa notarialna to opłata za sporządzenie umowy przez notariusza. Koszt taksy zależy od ceny nieruchomości. Jednak notariusz może również podać własną cenę za swoje usługi, która będzie dla nas bardziej opłacalna.
Inne koszty, jakie będziesz musiał opłacić, to opłata sądowa. Jest to zapłata za wpis prawa do księgi wieczystej.
Hipoteka
Jest to najczęściej wybierany sposób zapłaty za nieruchomość. Może mieć formę kredytu złotówkowego, walutowego lub waloryzowanego. Jednak ten ostatni może wiązać się z ryzykiem.
Procedurę tę rozpoczyna złożenie wniosku wraz z innymi niezbędnymi dokumentami potrzebnymi podczas starania się o kredyt hipoteczny. Warto taki wniosek złożyć w kilku bankach, ponieważ musisz liczyć się z odrzuceniem.
Wysokość kredytu, jest zależna od tego, jaką posiadasz zdolność kredytową, ale również od wartości mieszkania.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na kilka lub nawet kilkanaście lat. Należy więc dobrze to przemyśleć. Oczywiście można sprzedać mieszkanie z tego typu kredytem. Dlatego jeśli decydujesz się na kredyt hipoteczny, przeanalizuj go dokładnie i dopiero podejmij decyzję.
Zdjęcia: Pixabay.com