Każdy zakładając firmę, gdzieś z tyłu głowy ma myśl, że chciałby, by trwał on w jej pamięci na długo. Ci, co mają dzieci w głębi duszy mają nadzieję, że będą mogli swój biznes im kiedyś przekazać. Wtedy przychodzi do głowy pomysł, że może warto zadbać o to, by ‘wszystko zostało w rodzinie’. Jakie korzyści można wynieść zakładając rodzinny biznes?

Pozytywny wizerunek

Firmy rodzinne z pewnością się wyróżniają na tle innych. Przede wszystkim ich wizerunek jest odbierany przez konsumentów jako ciepłej i wartej zaufania organizacji. Tak samo działa to w przypadku pracowników firmy. Pracownicy czują się z nią bardziej związani i chętniej zostają w takiej firmie na dłużej. Firmę rodzinną zwykle tworzymy z pasji i budują od zera. Zakładamy je zazwyczaj ze współmałżonkiem lub rodzeństwem, a potem przekazujemy dzieciom. Dzięki temu przez lata pielęgnoujemy te same wartości i tradycje. Tego typu biznesy rodzinne są zawsze pozytywnie postrzegane. Głownie ze względu na świadomość ile pracy w jej rozwój zostało włożone przez założycieli.

Przewaga

Rodzinne firmy mają zdecydowaną przewagę nad innymi. Dlaczego? Po pierwsze masz większą kontrolę nad tym co się dzieje w organizacji. Wszystko ze względu na to, że przecież jesteś w stałym kontakcie z członkami rodziny, którzy tworzą ją razem z Tobą. Często członkowie rodziny, którzy wchodzą w skład zarządu wykazują się większą lojalnością, ich stosunek do pracy, zaangażowanie i motywacja są dużo większe niż w przypadku pracowników zewnętrznych. Wszyscy przecież pracujecie na sukces nie tylko firmy, a przede wszystkim rodziny. Atmosfera w takiej firmie także jest dużo cieplejsza i serdeczna. 

Kolejną przewagę na pewno stanowi niezależność. Nie jesteś uzależniony od przełożonego, z którym relacje mogą być często trudne, a przecież dużo łatwiej jest się ‘spowiadać’ przed ojcem, bratem lub żoną niż szefem. Nawet jeśli któreś z nich jest Twoim przełożonym, to swoboda w komunikacji jest dużo większa. 

Większa szansa na przetrwanie jest także dużym atutem prowadzenia rodzinnego biznesu. Przede wszystkim ze względu na wspólne wartości wyznawane przez współpracowników oraz cel, którym zazwyczaj jest stworzenie wielopokoleniowego biznesu. Jak już jesteśmy przy pokoleniach. Bardzo wiele korzyści można czerpać z pracy z dziadkami, rodzicami czy wnukami. Młodsi członkowie organizacji mogą korzystać z doświadczenia tych starszych, a Ci zaś mogą od młodszego pokolenia nabrać świeżego spojrzenia na wiele aspektów. 

Stabilność finansowa

Firmy rodzinne zazwyczaj są mocno sfokusowane na zysk. Jako właściciel masz także potrzebę zapewnienia dobrego startu przyszłym pokoleniom, które zostaną zaangażowane w biznes. Tu nie ma aniołów biznesu czy inwestorów, którzy mogliby w razie kryzysu wspomóc przedsiębiorstwo. Cała firma pracuje na utrzymanie rodziny, a to oznacza, że również na utrzymanie rodziny. Jest wiele przykładów małych, lokalnych przedsiębiorstw, które są na rynku dłużej niż niejeden nowoczesny start-up. Właśnie dzięki temu przedsiębiorstwa rodzinne stanowią podstawę gospodarki niejednego państwa. Tego typu firmy cechuje wytrwałość w działaniu, konsekwentność i świadomość tego, że ‘jak nie sprzedam, to nie będę miał z czego żyć’, która prowadzi do determinacji.

Życie rodzinne, czyli jestem ciągle w pracy

Największym minusem jest zdecydowanie przenoszenie spraw firmowych na obszar rodzinny. Ciężko jest niestety odciąć się od pracy, gdy w domu spotykasz swoich wspólników. Tu też się zaciera granica pomiędzy sprawami zawodowymi a prywatnymi.  Zarządzenie tego typu firmą jest szczególnie trudne w przypadku rodzinnych konfliktów, problemów w zrozumieniu się pomiędzy pokoleniami, a także różne wizje dotyczące firmy.  Największy problem może stanowić rozwód właścicieli, tutaj możliwość dalszej współpracy staje pod znakiem zapytania. Większości problemów można uniknąć, jeśli wszyscy członkowie rodziny zaangażowani w budowanie firmy będą dbali o zgodną współpracę, darzyli się szacunkiem i nie będą zapominali dbać o relacje poza miejscem pracy. Kluczem do sukcesu jest świadomość, że pracujecie wspólnie nad przyszłością całej rodziny. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here