Umiejętne napisanie CV czy listu motywacyjnego, to tylko początek. Powinieneś również pamiętać o tym, jak dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Przede wszystkim podejdź do niej z entuzjazmem i zaangażowaniem. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie i to jak odbierze Cię rekruter. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym unikniesz niepotrzebnego stresu przed rozmową i wykażesz się na tle innych kandydatów.
Podstawy
Pierwszym atutem jest na pewno punktualność. Potencjalny pracodawca na pewno zwróci uwagę na to, czy pojawisz się na rozmowie na czas. Dodatkowo warto, żebyś pamiętał o schludnym wyglądzie – będzie on miał na pewno duży wpływ na to jak odbierze Cię rekruter.
Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie i to jak odbierze Cię rekruter, jednak nie warto, żebyś przesadzał. Na rozmowę kwalifikacyjną przyjdź ubrany schludnie, elegancko, ale tak, żebyś sam czuł się komfortowo.
Nie zapomnij o mowie ciała. Pod wpływem stresu może być Ci ciężko nad nią zapanować. Dobrym pomysłem jest poćwiczenie przed lustrem lub z bliską Ci osobą. Pomoże Ci to oswoić się z nerwami i stresem, jakie mogą towarzyszyć Ci podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj także o kontakcie wzrokowym – jest to bardzo ważny czynnik, który na pewno Ci pomoże. Będąc pewnym siebie i utrzymując kontakt wzrokowy z osobą rekrutującą pokażesz, że jesteś osobą zaangażowaną i wykazującą zainteresowanie.
Przeanalizuj swoje CV
Powinieneś pamiętać o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym do rozmowy. Prześledź dokładnie swoje CV oraz informacje, które się w nim znajdują. Pomoże Ci to w dokładniejszym przygotowaniu się do procesu rekrutacji, zapewni możliwość szybkiego i rzetelnego odpowiadania na pytania potencjalnego pracodawcy. Może Ci się to wydawać, ale pod wpływem stresu rozmowa może potoczyć się inaczej, niż to sobie zaplanujesz. Dlatego też warto, byś przeczytał swoje CV przed rekrutacją – unikniesz dzięki temu ewentualnych niespodzianek.
Przygotuj się do spotkania
Ważnym czynnikiem, który również wpłynie na Twoje przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej będzie na pewno zapoznanie się z informacjami na temat potencjalnego pracodawcy. Przyswoisz w ten sposób i poszerzysz wiedzę na temat tego, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz o pracę. Dzięki temu będziesz w stanie swobodniej prowadzić rozmowę z osobą rekrutującą. Wykażesz się także zaangażowaniem do tematu oraz potencjalnej przyszłej pracy.
Są pytania, które są zadawane przez rekruterów na zdecydowanej większości rozmów kwalifikacyjnych. Na pewno jest to pytania o Twoje oczekiwania finansowe względem potencjalnego pracodawcy, czy pytanie o powód zmiany pracy. Wskazane jest wcześniej przygotować odpowiedzi na te przykładowe pytania – pomoże Ci to, w oswojeniu się z procesem rekrutacji jak i również wyzbędziesz się stresu i nerwów. Im bardziej będziesz przygotowany, tym większe szanse na to, że do rozmowy podejdziesz mniej nerwowo i wypadniesz na niej nienagannie.
Nie zapomnij o zadawaniu przemyślanych pytań. Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie tylko potencjalny pracodawca chce lepiej poznać oczekiwania i umiejętności kandydata na pracę, ale Ty również nie możesz zapomnieć o pytaniach ze swojej strony. Dopytaj o obowiązki w firmie, sposób działania jak i również możliwość ewentualnego awansu na wyższe stanowisko. Pokażesz tym samym rekruterowi swoje zaangażowanie, chęci do pracy oraz mobilizację.
Warto również, byś przygotował wcześniej listę Twoich mocnych stron. Są to między innymi Twoje osiągnięcia zawodowe, kwalifikacje, doświadczenie oraz powody, dzięki którym jesteś najlepszym kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Przygotowując wcześniej taką małą listę będziesz na pewno płynniej udzielać odpowiedzi na zadane Ci pytania, będziesz rzetelniejszy i na pewno podczas rozmowy rekrutacyjnej przyniesie Ci to korzyści.
Po spotkaniu
Na zakończenie rozmowy koniecznie podziękuj za poświęcony czas. Dopytaj się również, jak będą wyglądać i czy są dalsze kroki rekrutacji oraz kiedy możesz spodziewać się ewentualnego kontaktu. Przede wszystkim nie przejmuj się jeśli nie uda Ci się dostać pracy po rozmowie rekrutacyjnej – zawsze będzie to dla Ciebie dodatkowe doświadczenie przy przygotowaniu się do kolejnych rozmów i procesów rekrutacji. Ze wszystkiego warto wyciągać wnioski i uczyć się na własnych błędach.
Zdjęcia: Pexels.com