Sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła negatywnie na prawię każdą gałąź biznesu. Przychody firmy spadły, Twoja sytuacja finansowa jest coraz gorsza, a Ty czujesz się postawiony pod ścianą? Jeśli chcesz wiedzieć, co wiąże się z zawieszeniem działalności, to w tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania, które chodzą Ci po głowie.
Działalność możesz zawiesić w każdej chwili
Jako jednoosobowa działalność gospodarcza możesz w każdej chwili skorzystać z możliwości zawieszenia. Przyczyną może być wszystko, problemy finansowe, utrata dochodów, a nawet niezdolność do świadczenia usług. Opcji, w jaki sposób możesz to zrobić jest kilka.
Kiedy nie możesz zawiesić działalności
Niestety, jeśli masz zatrudnionych pracowników w swojej firmie, to działalności zawiesić nie możesz. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownicy przebywają na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim. Jeśli jednak działalność ma formę spółki, to zawieszenie jest możliwe, tylko gdy wszyscy inni wspólny również to zrobią.
Na jak długo mogę zawiesić działalność?
Tu wszystko już zależy od Ciebie, musisz pamiętać jednak, że zawieszenie nie może być na okres krótszy niż 30 dni. Wypełniając wniosek sam określasz datę, do której będzie ono obowiązywać lub po prostu zaznaczyć, że zawieszasz działalność na czas nieokreślony. W przypadku zawieszenia na czas nieokreślony wystarczy, że złożysz wniosek o wznowienie działalności.
Okres zawieszenia, a wystawianie faktur
Według prawa, jako przedsiębiorca powinieneś wykonywać wszystkie czynności, które pozwalają na zachowanie dochodu. Oznacza to, że bez problemu wciąż możesz wystawiać faktury za usługi lub produkty sprzedane przed rozpoczęciem okresu zawieszenia. Tak samo, jak możesz spieniężyć wszystkie własności wchodzące w skład majątku działalności. W czasie zawieszenie nie możesz realizować zleceń na usługi firmy, co się wiąże z tym, że nie możesz wystawiać aktualnych faktur, jednak możesz wystawiać faktury w tył, a także pobierać zaliczki za usługi, które zrealizujesz po okresie zawieszenia działalności firmy. Pamiętaj też, że zawieszenie działalności nie zwalnia Cię od regulowania zadłużenia. W trakcie zawieszenia firmy wciąż musisz prowadzić księgę przychodów i rozchodów, w związku z tym, że nie możesz zrezygnować z usług księgowej. Jako płatnik VAT, nie musisz składać comiesięcznej deklaracji VAT w okresie zawieszenia.
Zawieszenie działalności gospodarczej krok po kroku
- Online
Tutaj mamy dwie opcje, możemy to zrobić przez stronę Biznes.gov.pl, tu wystarczy złożyć wniosek poprzez wypełnienie wirtualnego kreatora i podpisać Profilem Zaufanym.
Druga opcja, to skorzystanie ze strony CEIDG, wypełniamy formularz CEIDG-1 i podpisujemy Profilem Zaufanym. Jednak w przypadku drugiej opcji musimy mieć zarejestrowane konto na stronie CEIDG.
Jest również możliwość skorzystania z usługi pełnomocnika, którego dane zostały wskazane w Twoim wpisie do CEIDG i wtedy nie musimy uiszczać opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Warunkiem jest to, że pełnomocnictwo musi uwzględniać czynności związane z zawieszeniem działalności gospodarczej.
2. W urzędzie
Tu również mamy kilka możliwości złożenia wniosku. Pierwsza jest taka, że musimy wypełnić formularz na stronie CEIDG, zapamiętać numer wniosku i podać go w urzędzie. Pracownik wtedy wydrukuje wniosek o zawieszenie działalności i da Ci go tylko do podpisu.
Drugim sposobem jest kontakt z Centrum Pomocy pod numerem 801 055 088, wtedy konsultant wypełnia za nas formularz, a my otrzymujemy jego kod SMSem i tak jak w przypadku powyżej urzędnik da nam wydrukowany wniosek tylko do podpisu.
Trzecia opcja, to po prostu poproszenie w urzędzie o formularz, tu wystarczy go tylko wypełnić i oddać. W tym przypadku także możemy poprosić pełnomocnika, któremu udzielimy pełnomocnictwa na piśmie jeśli nie jest on wskazany w CEIDG.
3. Pocztą
Wypełniamy wniosek na stronie CEIDG, drukujemy go, własnoręcznie podpisujemy (ważne, żeby został on potwierdzony u notariusza) i wysyłamy pocztą na adres urzędu miasta lub gminy.
Następne kroki należą do urzędu. Urząd sprawdzi nasz wniosek, w razie jakichś nieprawidłowości niezwłocznie nas o nich poinformuje. Na skorygowanie wniosku masz siedem dni. Jeśli się spóźnisz, to wniosek nie zostanie rozpatrzony. Na koniec działalność zostanie zawieszona. Zmiana w Twoim wpisie na stronie CEIDG pojawi się w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku. Warto pamiętać, iż złożenie wniosku o zawieszenie działalności jest całkowicie bezpłatne.
Skutki zawieszenia działalności firmy
Pamiętaj, nawet w trakcie zawieszenia urząd może Cię poddać kontroli. Plusem jest jednak to, że nie musisz w tym czasie opłacać składek ZUSowskich, a samo zawieszenie nie wpływa na Twoją zdolność kredytową. Możesz także powołać lub odwołać zarządcę sukcesywnego. Niestety zawieszenie działalności powoduje, że nie możemy nawiązywać umów leasingowych lub kredytowych, a po odwieszeniu działalności będziesz traktowany jak przedsiębiorca bez stażu.
Zdjęcia: Pixabay.com