“Dlaczego tak mało tych pieniędzy?”, jest najczęstszą myślą w naszych głowach. Dzisiaj porozmawiamy o klasie średniej, pracowitej i zdolnej grupie społecznej. Jej przedstawiciele jeżdżą dobrymi samochodami, latają na egzotyczne wakacje i bardzo dbają o swój wygląd. Dlaczego więc pomimo tych wszystkich luksusów mają wciąż problemy finansowe?

Brak oszczędności

Typowym przykładem klasy średniej jest mężczyzna jeżdżący do pracy nowym BMW, zarabia ponad dziesięć tysięcy miesięcznie, a jednak od bankructwa dzieli go dwa miesiące bez pensji. Dlaczego? Bo nie ma żadnych oszczędności. Skutkiem tego jest to, że pomimo iż stać go na luksusowe przedmioty, to wciąż musi wykonywać pracę, której często nie lubi, a która pozwala mu żyć na takim poziomie życia, na którym może sobie pozwolić na luksusowe zabawki. I tak w kółko, aż do emerytury. Na którą oczywiście nie ma odłożonych żadnych funduszy. Ale co tam. O to będziesz się martwił później. Nie wspomnimy już nawet o zaciąganiu przez nich masowych pożyczek, których są niewolnikami. Porozmawiajmy więc o tym, na co te wszystkie pieniądze są przeznaczane i jak to się dzieje, że wciąż im ich brakuje. 

Środowisko ludzi sukcesu, pomaga Ci w jego osiągnięciu

Zazwyczaj, aby ‘wbić’ się w towarzystwo ludzi sukcesu, zaczynasz kupować drogie rzeczy, żeby się w nie wpasować. Jednak zastanów się, w jaki sposób drogie mieszkanie ma Ci pomóc w osiągnięciu sukcesu? Sam fakt, że koszty jego utrzymania zmuszą Cię do brania nadgodzin w pracy sprawi, że będziesz miał mniej czasu na… życie. A umówmy się, sukces zawodowy, nie oznacza sukcesu życiowego. Dużo większym sukcesem jest prowadzenie szczęśliwego życia. Zaś kluczem do niego jest brak stresu, dbanie o sen i luksus w postaci możliwości zrelaksowania się w towarzystwie rodziny. Oczywiście networking jest ważny i powiedzenie ‘ z kim poprzestajesz, takim się stajesz’, ma w sobie sporo prawdy, jednak nie ma nic wspólnego z kupowaniem drogich rzeczy, by stworzyć iluzję bycia człowiekiem ‘sukcesu’.

Fake it till you make it

Zdanie żywcem wyrwane z coachingowego poradnika o tym, jak osiągnąć życiowy sukces. Oczywiście sukces innych osób powinien nas inspirować i warto brać przykład z bogatych ludzi, ale nie w kwestii wydawania pieniędzy, a… zarabiania ich. Bogaci ludzie oczywiście kupują sobie drogie i luksusowe rzeczy, ale za część swoich zarobków i nie zaciągają na nie kredytów. I to właśnie do tego powinieneś dążyć, do takiego stanu konta, dzięki któremu możesz sobie kupić wszystko, na co masz ochotę. Jeśli jednak nie zmienisz swojego podejścia do finansów, to nawet jeśli wygrasz miliardy w totka, to szybko zostaniesz… milionerem. 

Sukces krok po kroku

Oczywiście w żaden sposób tu nie chcemy piętnować kupowania sobie markowych ubrań, czy luksusowego samochodu. Chodzi jednak o to, by Twoje dążenie do sukcesu odbywało się w odpowiedniej kolejności i aby luksusowa fasada nie skrywała za sobą masy kredytów spłacanych dzięki braniu nadgodzin w pracy. Może trochę ten artykuł generalizuje klasę średnią naszego społeczeństwa, jednak od każdej reguły istnieją wyjątki. Tak więc nawet jeśli należysz do innej klasy społecznej, to i tak się zastanów, czy może sam nie wydajesz niepotrzebnie pieniędzy na rzeczy, na które Cię po prostu nie stać. Wróćmy jednak do wyżej wspomnianej odpowiedniej kolejności kroków, które mają Ci zagwarantować sukces. Jakie to kroki? 

  1. Przygotuj budżet domowy – przejmiesz w ten sposób kontrolę nad swoimi finansami i będziesz wiedział, na co je wydajesz.
  2. Pozbądź się pożyczek i kredytów ratalnych – najlepiej, żeby ten krok został przez Ciebie potraktowany poważnie, ponieważ raty pochłaniają ogromną część Twojego budżetu. 
  3. Zafunduj sobie nagrodę – pieniądze na swoje drogie zachcianki najlepiej odkładać. Jeśli więc czujesz, że masz już swoje finanse uporządkowane, to jest to odpowiedni moment, żeby się nagrodzić.
  4. Odłóż na studia dzieci – same studia są w naszym kraju darmowe, jednak utrzymanie się na nich jest dość kosztowne. 

Jak widzisz, wystarczy trochę zaangażowania, by całkowicie odmienić swoją sytuację finansową. Nawet jeśli inni będą drwić z Twojego podejścia do pieniędzy, to i tak Ty wciąż będziesz na wygranej pozycji. To Ty będziesz miał odłożone środki na koncie i to Ty będziesz mógł spełniać swoje marzenia bez strachu o pieniądze. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here