Nie ważne, w jakiej branży działasz, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji. Ile razy się zdarzyło, że na rozmowie o pracę kandydat wypadł rewelacyjnie, wykazywał inicjatywę i zaangażowanie, a gdy już go przyjąłeś… ślad po idealnych cechach zaginął. Jak to się stało?

Oprócz tego, że pracownik powinien posiadać doświadczenie adekwatne dla danego stanowiska, to musi też dopasować się do kultury organizacyjnej firmy. Zazwyczaj rekruterzy kierują się swoją intuicją, która czasem może zawodzić. Właśnie wtedy okazuje się, że przyjąłeś do swojego zespołu nieodpowiedniego człowieka, który wbrew pozorom w ogóle się nie sprawdzi na nowym stanowisku. Zanim rozpoczniesz proces rekrutacji, powinieneś się zorientować, jaką masz ofertę dla potencjalnych kandydatów. Jeżeli będziesz za bardzo koloryzował, to prawdopodobieństwo, że zatrudnisz nieodpowiedniego człowieka, jest większe. Przeanalizuj więc kilka aspektów swojego przedsiębiorstwa.

Kultura organizacyjna

Kolokwialnie mówiąc, jest to coś, co określa tożsamość Twojego zespołu. Nawet jeśli nie kształtujesz żadnej kultury organizacyjnej w swojej firmie, to ona i tak istnieje. Na kulturę organizacyjną składa się między innymi dress code. W niektórych firmach wszyscy chodzą ubrani luźno, t-shirty i jeansy są na porządku dziennym, w innych zaś obowiązuje strój formalny, czyli koszula i  garnitur. Podczas rozmowy rekrutacyjnej powinieneś nakreślić jaka kultura organizacyjna obowiązuje w Twojej firmie. Na początek wspomnij o tym, w jaki sposób pracownicy się między sobą komunikują, jaki jest styl porozumiewania się. Opowiedz o tym czy zespół akceptuje różne sposoby bycia i jak reaguje na odrębności. Według statystyk jest to ważny aspekt podczas wyboru przez kandydatów pracodawcy. 87% osób decyduje się na pracę w danej firmie ze względu na dopasowanie do kultury organizacyjnej, zaś 80% z powodu niedopasowania zwalnia się z pracy. 

Dopasowanie do zespołu

Każdy zespół tworzą różne typy osobowości, które nawzajem się uzupełniają. Dlatego, zanim zaczniesz proces rekrutacji, zastanów się kogo obecnie brakuje w Twoim zespole. Jakie wartości wyznaje Twój zespół? Jeżeli cały zespół dba o efektywność, a nowy członek będzie wyznawał zasadę ‘zrobić na odwal się’, to współpraca będzie kiepska. Dobrym pomysłem będzie, aby lider zespołu brał udział w procesie rekrutacji, ponieważ on najlepiej będzie w stanie wyczuć, czy dany kandydat będzie w stanie się odnaleźć w zespole. 

Warunki pracy

Czy praca na danym stanowisku wymaga dużej odporności na stres? Czy w ramach obowiązków, pracownik musi się kontaktować z dużą ilością osób? Jest to praca w biurze, czy w terenie? Praca jest monotonna, czy dynamiczna? Ważny jest także aspekt work-life balance, czy dane stanowisko umożliwia zachowanie go? Czy może jednak w ciągu roku odbywa się wiele wyjazdów służbowych? Warto jest wspomnieć również o tym, czy są możliwości na awans oraz, czy jako pracodawca umożliwiasz członkom zespołu rozwój nowych kompetencji. Podstawą jest określenie wysokości wynagrodzenia. Wszystkie te kwestie mają wpływ na efektywność pracowników. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dany kandydat dobrze się odnajdzie w zespole, jest zadawanie mu pytań o oczekiwania w powyżej wymienionych obszarach. 

Opis zadań i obowiązków 

Postaraj się możliwie jak najbardziej szczegółowo opisać obowiązki pracownika na danym stanowisku oraz oceń ich częstotliwość, ważność i trudność. Częstotliwość zadań informuje czy dane stanowisku wymaga od pracownika naturalnych talentów i predyspozycji, czy tylko od czasu do czasu będzie musiał zrobić coś, co niekoniecznie sprawia mu przyjemność. Ważność określa co dla Ciebie, jako pracodawcy jest priorytetem. Tak samo jest z trudnością, jeśli ktoś nie potrafi łatwo nawiązywać kontaktów, to ciężko mu będzie odnaleźć się w roli przedstawiciela handlowego

W drugiej części artykułu skupimy się na tym jak przeprowadzić już samą rekrutację. Na czym się skupić podczas analizowania profilu kandydata oraz jak pozyskać najlepszych specjalistów do swojego zespołu. 

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here