Czasami niezależnie od sytuacji musimy wziąć wolny dzień w pracy. Niektóre wydarzenia w życiu uprawniają do udzielenia pracownikowi dodatkowego, w 100% płatnego urlopu. Jak możesz z tego skorzystać?

W jakich sytuacjach można skorzystać z urlopu okolicznościowego?

  • Twój ślub;
  • ślub Twojego dziecka;
  • w przypadku urodzenia się dziecka (dotyczy głównie mężczyzn, ponieważ kobiety korzystają z urlopu  macierzyńskiego. Jednak po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, kobieta może wnioskować o urlop okolicznościowy z tego tytułu);
  • w przypadku zgonu i pogrzebu małżonki/małżonka/dziecka pracownika;
  • w przypadku zgonu i pogrzebu Twojego ojca/matki/ojczyma/macochy/brata/siostry/teściowej/teścia/babci/dziadka lub osoby, która pozostaje na Twoim utrzymaniu bądź pod bezpośrednią opieką.
  • w przypadku zgonu i pogrzebu teścia/teściowej. Dotyczy to także sytuacji, w której jesteś rozwiedziony.
  • w przypadku choroby dziecka – opieka nad dzieckiem.

Jak skorzystać z urlopu okolicznościowego?

Jeśli wydarzeniem nie jest coś nagłego, jak na przykład śmierć członka rodziny, to musisz poinformować swojego pracodawcę o urlopie okolicznościowym z wyprzedzeniem. Jeśli jednak sytuacja jest nagła, to musisz o tym poinformować swojego pracodawcę najpóźniej drugiego dnia nieobecności.

Podczas składania wniosku musisz przedstawić pracodawcy odpowiedni dokument, na przykład akt zgonu. Jednak nie zawsze tego typu dokumenty możemy przedstawić od ręki, w takiej sytuacji musisz jest przedstawić pracodawcy od razu po ich wydaniu przez odpowiednie instytucje.  Jedynym wyjątkiem jest opieka na dziecko. 

Ile dni wolnego przysługuje z tytułu urlopu okolicznościowego?

  • 2 dni w przypadku Twojego ślubu, narodzin dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka/małżonki/dziecka/ojca/matki/ojczyma/macochy. Nie musisz jednak tych dwóch dni wykorzystywać w całości. 
  • dzień w przypadku ślubu Twojego dziecka, zgonu i pogrzeby brata/siostry/teściowej/teścia/babci/dziadka lub osoby, która pozostaje na Twoim utrzymaniu bądź pod bezpośrednią opieką.
  • 2 dni w przypadku opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia. 

Czy mogę wykorzystać urlop okolicznościowy w inny dzień?

Tak. Urlop okolicznościowy nie musi być wykorzystany na przykład w dniu pogrzebu. Można z niego skorzystać w ramach organizacji pogrzebu.

Inne

Jeśli nie skorzystasz z urlopy okolicznościowego, to nie zostanie Ci za to wypłacony żaden ekwiwalent pieniężny.

Urlop okolicznościowy nie jest odliczany od puli urlopu wypoczynkowego. Jednak niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przechodzi na następny rok. 

Pracodawca nie może nie udzielić Ci urlopu okolicznościowego. 

Zdjęcia: pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here