Istnieje lista podstawowych lektur o biznesie, które trzeba przeczytać. Jednak jest ona naprawdę długa, więc postanowiliśmy poniżej przedstawić naszą subiektywną TOP LISTĘ. Książki są bardzo ważnym elementem rozwoju osobistego. Nawet jeśli nie lubisz czytać, to nie możesz traktować tego jako wymówkę, ponieważ zawsze możesz skorzystać z audiobooka. Tak więc życzymy miłej lektury. 

Bryan Burrough i John Helyar „Barbarians at the Gate”

Książka opowiada o najbardziej znanej w Ameryce historii przejęcia koncernu spożywczo-tytoniowego RJR Nabisco. Było to trwające dwa miesiące najbardziej dramatyczne i największe przejęcie w Ameryce. Temat może się wydawać nudnym, ale książka we wciągający i interesujący sposób przedstawia temat nieuczciwej konkurencji, chciwości oraz egoizmu. 

Zdjęcie: Bookcity.pl

Spencer Johnson “Kto zabrał mój ser?”

Ta książka wyprzedała się w 5 milionach egzemplarzy i została uznana literackim fundamentem ekonomii. Krótka historia o poszukiwaniu szczęścia i o tym gdzie go szukać. Uczy tego, że trzeba obserwować małe zmiany na rynku, nadążać za nimi i się do nich przygotowywać. Trzeba zaakceptować zmiany, jakie zachodzą i podejmować działania w celu dostosowania do nich swojej firmy.

Zdjęcie: Livro.pl

Clayton M. Christensen „The Innovator’s Dilemma”

Książka, która jest pozycją obowiązkową dla pracowników Doliny Krzemowej. Napisał ją harwardzki profesor biznesu i tłumaczy w niej jak pomimo wielkiego sukcesu firmy wciąż wprowadzać innowacje. Co ważne, polecił ją sam Steve Jobs.

Zdjęcie: Libistro.pl

Jack Welch “Winning znaczy zwyciężać”

Najsłynniejszy menedżer na świecie uczy jak zbudować firmę, która będzie dbała o zespół i zyski. Książka wypełniona jest praktycznymi poradami jakich ludzi zatrudniać, kogo z pracowników wyróżniać, jak wybrać lidera czy jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych i z czym się wiążą fuzje lub przejęcia. Cytat z książki „Biznes polega na podejmowaniu, a nie unikaniu ryzyka” mówi sam za siebie, że trzeba się za nią zabrać.

Zdjęcie: swiatksiazki.pl

Michael Lewis „Poker kłamców: wspinaczka po ruinach Wall Street”

Michael Lewis to ikona dziennikarstwa. Pracował w Salomon Brothers, gdzie handlował obligacjami. Jednak gdy Wall Street zamieniło się w pobojowisko oszustw, naciągactwa i korupcji odszedł z firmy i napisał o tym książkę. Dokładnie opisana jest w niej sytuacja Wall Street od środka i o tamtejszych przekrętach. 

Zdjęcie: Maklerska.pl

dr Ken Blanchard i dr Spencer Johnson “Nowy Jednominutowy Menedżer”

Klasyka literatury biznesowej, o której każdy słyszał. Bestseller w kategorii książek o zarządzaniu przedstawiająca różne typy menedżerów. Książka ta pomaga w osiąganiu lepszych rezultatów w zarządzaniu firmą, a wskazówki w niej zawarte przydają się także w życiu osobistym. Ogromny plusem jest to, że jest krótka i do przeczytania w 2 godziny. 

Zdjęcie: mtbiznes.pl

Nassim Nicholas Taleb „Czarny łabędź”

Kolejna książka, która pomaga w dostosowaniu się do zachodzących zmian na rynku. Książka ta jednak uczy na błędach innych firm, na których niestety te zmiany odcisnęły piętno. Nauczysz się z niej czego nie robić w obliczu niespodziewanych zmian i o ich skutkach. 

Zdjęcie: swiatksiazki.pl

Stephen R. Covey, Roger A. Merrill i Rebecca R. Merrill “Najpierw rzeczy najważniejsze”

Zarządzanie czasem to ostatnio nośny temat, ale jest to bardzo ważna umiejętność przy prowadzeniu firmy. Jest to książka w całości poświęcona temu tematowi i wyczerpuje go w całości. Dzięki niej zgłębisz tajniki skutecznego zarządzania sobą i zadaniami, które masz do wykonania. Książka jest pełna ćwiczeń i porad, które pomogą Ci zachować balans pomiędzy pracą a życiem osobistym

Zdjęcie: Taniaksiazka.pl

Bethany McLean i Peter Elkind „The Smartest Guys in the Room”

Książka rekomendowana przez Warrena Buffetta. Opowiada o historii bankructwa firmy energetycznej Enron, która była jedną z najpotężniejszych na świecie. Książka jest oparta o setki wywiadów i wyjaśnia, jak w wyniku oszustw gigant musiał ogłosić bankructwo

Zdjęcie: penguinrandomhouse.com

Richard Branson “Zaryzykuj – Zrób To!”

Historia Richarda Bransona, który postanowił zrealizować swoje marzenie i zostać miliarderem. Swój pierwszy biznes próbował założyć jako nastolatek i pomimo niepowodzenia wciąż próbował. Jego majątek w 2016 roku został wyceniony na 4,9 miliarda dolarów. Jest to książka typowo motywacyjna, jednak można z niej wiele wynieść. W szczery i dowcipny sposób uczy jak żyć pełnią życia, dlaczego trzeba spędzać czas z rodziną i czemu powinieneś podejmować ryzyko

Zdjęcie: taniaksiazka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here