Wiedziałeś, że coraz częściej wybieranym przez Polaków kierunkiem pracy za granicą są Czechy? Pierwsze co Ci pewnie przychodzi na myśl, gdy słyszysz ‘Czechy’, to ich piwa. Jednak Czesi mają coś więcej do zaoferowania – miejsca pracy.  Dlaczego praca w Czechach wydaje się polakom tak atrakcyjna?

Ekonomia

Czesi pod względem gospodarczym zdecydowanie wyprzedzili Polskę. Obecnie bezrobocie w ich kraju jak najmniejsze w historii, wynosi jedynie 2,5%. Podobno nawet sami Czesi są zaskoczeni tym, w jak dobrej formie jest ich gospodarka. Na arenie europejskiej odnieśli największy sukces i słychać głosy uznania ze strony państw zachodnich. Nigdzie bowiem nie ma tak dobrej sytuacji gospodarczej w całej Europie, jaka jest w Czechach. Jeśli chodzi o zarobki, to zdecydowanie lepiej zarabia zwykła kasjerka w Lidlu, niż nauczyciel. Zarobki kasjerki, to około 4000 do 6000 zł brutto. Wspomnijmy jeszcze tylko o tym, że ceny w Czechach są bardzo zbliżone do tych w Polsce. Czy już wiesz, że faktycznie się opłaca tam pracować? 

Życie w Czechach

Przeglądając internetowe fora, natkniesz się na wiele opinii, że ludzie w Czechach są dużo milsi, a prawo bardziej przyjazne obywatelom. Poza tym ich kultura jest bardzo zbliżona do naszej, więc ułatwia to w dużej mierze klimatyzację w tym kraju. Niestety Czesi niezbyt przepadają za Polakami. Wynika to jednak w głównej mierze ze szkodliwych stereotypów o nas. Jednak przy bliższym poznaniu rozumieją, że stereotypy, to tylko stereotypy i ich podejście personalnie do Ciebie się zmieni. Zresztą w Czechach żyje naprawdę wielu Polaków, najwięcej w Pradze. Gdyby Polakom żyło się tam źle, to z pewnością tylu by ich tam nie było. Największym atutem życia w Czechach jest z pewnością służba zdrowia. Jest ona dużo lepiej rozwinięta niż w Polsce. Sale szpitalne są zazwyczaj prywatne, wyposażone w konsole do gier czy laptopy z internetem. Jedzenie szpitalne jest także o niebo lepsze od tego, które serwują nam w Polskich szpitalach. Dodatkowo ceny leków są bez porównania niższe. Fundacje zaś faktycznie wspierają finansowo swoich podopiecznych i nie ma potrzeby, by jeszcze dodatkowo robić zbiórki pieniędzy na kosztowne leczenie. Podsumowując, warunki życia w Czechach są dużo lepsze w polsce, głównie ze względu na to, że zarobki są wyższe, tak samo jak zwykłe świadczenia socjalne. 

Oferty pracy

Przede wszystkim jest duże zapotrzebowanie na pracowników w fabrykach i przy liniach produkcyjnych. Czechy odgrywają kluczową rolę na świecie jeśli chodzi o przemysł motoryzacyjny. Swoje fabryki mają tam takie marki samochodowe jak Hyundai czy Peugeot oraz Continetal, który jest producentem opon samochodowych. Zazwyczaj poszukiwani są Polacy z miejscowości przygranicznych, takich jak Wisła, Wodzisław Śląski i Cieszyn. Warunki zatrudnienia są bardzo dobre, bo w ramach umowy o pracę masz gwarantowane między innymi 25 dni pełnopłatnego urlopu, pełną opiekę koordynatora, pomoc w organizacji transportu czy możliwość pracy w godzinach nadliczbowych. Polaków tam pracujących nie brakuje, w firmie Denso, która zajmuje się produkcją części do układów klimatyzacyjnych, co 5 pracownik jest Polakiem. Najwięcej firm, które chętnie zatrudniają Polaków mieści się między innymi w Ostravie, Broumovie, Bohumienie i Liberecu

Gdzie szukać pracy?

Jeśli nasz artykuł Cię skusił do tego, by zacząć szukać pracy w Czechach, to poniżej znajdziesz listę stron internetowych z ogłoszeniami o pracę. 

Ogromnym plusem jest to, że w czechach tzw. umowy śmieciowe są rzadkością. Zdecydowanie w większości przypadków zostanie Ci zaproponowana jeden z czterech rodzajów umowy o pracę: na czas określony, na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu lub w niepełnym wymiarze czasu. Jeśli chodzi o składki ZUS, to jeśli Twoja praca na terenie Czech nie trwa dłużej niż 24 miesiące, obowiązują Cię Polskie składki. Tak samo to wygląda w przypadku Polaków, którzy założyli swoją działalność w Czechach

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here