W miejscu pracy jednym z powodów, dla których pracownicy chętnie chodzą pracować to przyjazna atmosfera. Szczęście oraz dobre relacje z pracodawcą sprawia, że pracownik chętniej i efektywniej pracuje. W każdej firmie relacje te są bardzo ważne, bez nich jest trudno i ciężko zarządzać pracownikami. Aby ją utrzymać, będąc pracodawcą, trzeba pozostać w przyjaznych stosunkach z pracownikami, nie tworzyć konfliktów z nikim, ani nie prowokować do kłótni.
Trzeba być świadomym potrzeb pracowników i zapewnić im odpowiednie warunki do pracy, aby pracownik mógł się w pełni rozwijać.
Dla pracowników pracodawca musi:
Być Uczciwy
Jeżeli pracodawca poda jednemu pracownikowi błędne informacje celowo po to, aby inny, bardziej lubiany przez niego pracownik, na tym skorzystał, nie da pracodawcy możliwości stworzenia dobrych relacji z tym pracownikiem.
Tolerować błędy
Jako że każdy popełnia błędy, częściej lub rzadziej, większe lub mniejsze, trzeba być wyrozumiałym i nie karać, przykładowo pracownika, który dopiero zaczyna swoją pracę, za to, że źle wykonał jakieś zadanie.
Odnosić się odpowiednio
Jeżeli zależy nam naprawdę na dobrych relacjach, na pewno nie możemy obrażać pracownika lub ciągle na niego krzyczeć, gdyż źle to wpływa na to jak postrzega on swojego pracodawcę.
Tolerować poglądy jak i pochodzenie
Pracownicy o innych poglądach religijnych lub politycznych nie często mogą się czuć dobrze przy innych tym bardziej jeśli jego szef traktuje go gorzej ze względu na poglądy czy kolor skóry. Oprócz tego miłe gesty wobec nich mogą pomóc w budowaniu tych relacji. Charakter również jest ważny, małe żarty, i różne zabawy w firmie w celu stworzenia potrzebnej atmosfery są ważne. Pracodawca musi również dobrze poznać pracownika, rozmawiając z nim, pytając o to jak mu minął weekend, jeżeli ma żonę albo przykładowo chorego rodzica w domu to pytając jak się czuje ta osoba.
Wzajemna pomoc
Jak wiadomo, praca zespołowa pomaga w osiąganiu celów, które trudno byłoby dokonać w pojedynkę. Jednak warto również pomagać swoim współpracownikom bezinteresownie. Relacje oparte na dobrotliwości, dają ogromną satysfakcję i poprawiają samopoczucie.
Miłe gesty
Aby mieć dobre relacje z innymi nie trzeba naprawdę bardzo się starać. Czasami wystarczy miły gest w postaci zrobienie kawy czy herbaty lub zwykły uśmiech do osoby, która tego potrzebuje. Takie małe rzeczy z pewnością zostanie dobrze odebrana.
Szanowanie granic
Brak taktu, bycie wścibskim lub naruszenie przestrzeni osobistej bez zezwolenia drugiej osób wywierają negatywny wpływ na relacje między pracownikami. Dlatego warto najpierw kogoś poznać, żeby wiedzieć na co, można sobie pozwolić oraz należy uznawać granice wynikające z charakteru znajomości.
Lojalność
Ważnym aspektem jest gotowość wspierania współpracowników w trudnych sytuacjach. Należy dbać o kontakty nie tylko te, które przynoszą nam korzyści, ale również takie, które od nas wymagają, w przeciwnym razie jest to oznaka braku lojalności. A jak wiadomo, trudno jest w taki sposób tworzyć więzi z drugim człowiekiem.
Żarty
Aby mieć dobre stosunki w pracy, ważna jest pozytywna atmosfera. A jak wiadomo, najskuteczniejszym narzędziem do stworzenia takiej, jest humor. Jednak należy pamiętać, żeby żarty nie były dla nikogo krzywdzące, więc powinno się je opowiadać z rozwagą.
Komunikacja
Dobry kierunkiem na stworzenie przyjaznych relacji z pracownikami jest otwarta komunikacja. Za jej pomocą ludzie, mogą wypowiedzieć swoje zdanie, bez obawy o ocenę czy krytykę, dzięki takiej otwartości mogą wyrazić swoją szczerą opinię. Otwarta komunikacja to podstawa dobrej relacji między współpracownikami.
Szybkie rozwiązywanie konfliktów
To normalne, że w pracy zdarzają się konflikty i są jej nieodłączną częścią. Jednak ważne jest, aby jak najszybciej je rozwiązać. Przecież nikt nie lubi pracować w atmosferze, gdzie choć najmniejsza rzecz może doprowadzić do wielkiej kłótni. Dlatego im szybciej uda się rozwiązać dany problem, tym szybciej będzie można wrócić do spokojnej pracy.
Zdjęcia: Unsplash.com