Większość z nas gdy słyszy oszczędzanie, to pierwsze co nam przychodzi na myśl, to rezygnowanie z kupowania. Jednak istnieją sposoby na to, by oszczędzać właśnie w trakcie kupowania. 

Zapewne nie zdajesz sobie sprawy, w jaki sposób mógłbyś oszczędzać podczas zakupów. Wydaje się to nierealne i przecież mija się to z celem oszczędzania. Najlepiej jednak jeśli wytłumaczymy Ci to w kilku prostych krokach.

Ukryte okazje

W internecie istnieje wiele forów czy grup społecznościowych, na których użytkownicy dzielą się ze sobą sposobami na tańsze zakupy. Zazwyczaj użytkownicy zapoznają się z pełnym regulaminem promocji danego sklepu i dzięki temu robią zakupy bardziej ‘świadomie’. Takie osoby starają się rozszyfrować regulamin promocji i metod pozyskiwania punktów lojalnościowych – teoretycznie to działa. Sami się chwalą jak to zaoszczędzili w ciągu kilku miesięcy 400 zł na zakupy lub zgarnęli 4 bilety do kina. Jednak jest to swego rodzaju pułapka, w którą sami się zapędzamy. W pewnym momencie zauważysz, że zamiast ograniczyć swoje wydatki, zaczniesz koncentrować się na tym, żeby spełnić wszystkie warunki programu lojalnościowego. Nawet jeśli danego produktu nie będziesz potrzebował, to wizja zaoszczędzenia na jego zakupie 50 zł będzie zaćmiewała Twój zdrowy osąd. Poza tym istnieją prostsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy niż siedzenie i analizowanie regulaminu promocji. Komu by się chciało siedzieć godzinami i czytać regulamin?

Jak sklepy zachęcają nas do kupowania

Każdy sklep chce na nas jak najwięcej zarobić – wiadomo. Dlatego też sklepy mają opracowane wiele technik mających nas zachęcić do kupowania. Często nie jesteś ich świadomy, a sama ich znajomość może Ci pomóc robić zakupy bardziej świadomie. 

 

  • wielopaki i gratisy

 

Z pozoru oferta ‘3 opakowania za 10zł, jedno za 4zł’ wydaje się być całkiem atrakcyjna. Zaoszczędzisz przecież 2 zł. Jednak, czy aby na pewno? Zazwyczaj potrzebujesz tylko jednej sztuki produktu, a dajesz się naciągnąć na trzy w imię zaoszczędzenie kilku złotych. Pomyśl sobie teraz, że skoro potrzebujesz jednej sztuki, za którą zapłacisz 4zł, to jaką oszczędność wyciągasz kupując dodatkowe dwie sztuki za 6zł więcej? No właśnie. W rzeczywistości zamiast oszczędzać wydajesz więcej niż trzeba. 

 

  • odpowiedni układ na półkach

 

Produkty na półkach są specjalnie układane w ten sposób, żeby te markowe (czyli automatycznie droższe) były na pierwszej linii Twojego wzroku. Doskonale wiesz zapewne, że produkty mniej znanych marek są jakościowo często porównywalne do tych markowych, a ceny są o wiele niższe. Takie produkty są ułożone powyżej i poniżej linii Twojego wzroku. Warto, żebyś zwrócił na to uwagę podczas robienia codziennych zakupów. 

 

  • określony układ półek

 

Zauważyłeś może, że żeby dostać się do sekcji z pieczywem, musisz przebrnąć drogę pomiędzy półkami z AGD, zabawkami i kosmetykami? Jest to doskonale przemyślana przez sklepy taktyka. Aby dostać się do najbardziej niezbędnych artykułów, musisz przejść przez ścieżkę pełną produktów w ogóle Ci na co dzień niepotrzebnych, pełną promocji i atrakcyjnych ofert.

Sposoby na tańsze zakupy

Skoro już wiesz jakie taktyki wobec Ciebie stosują sklepy oraz że super okazje i punkty lojalnościowe są zwyczajną pułapką, to czas, żebyś się dowiedział, jak naprawdę możesz oszczędzać podczas zakupów

 

  • Na zakupy nie idź głodny

 

Kiedy idziesz na zakupy głodny, wszystko wydaje Ci się super apetyczne, na wszystko masz ochotę i wtedy wydajesz więcej, niż trzeba. Będziesz kupował produkty spożywcze pod wpływem impulsu. Dlatego przed zakupami zjedz porządny posiłek, a będziesz podejmował bardziej racjonalne decyzje w sklepie. 

 

  • Nie kupuj na zapas

 

Głównym efektem zakupów na zapas jest to, że potem wyrzucasz masę przeterminowanego jedzenia. Niektórzy w sklepach zachowują się tak, jakby miała nadejść wojna i kupują cały wózek wypełniony kilkoma czteropakami mleka i ogromną ilością jogurtów. Pakujesz się w ten sposób w dwie pułapki: Po pierwsze w wyżej wspomniane wielopaki, które sprawiają, że wydajesz więcej pieniędzy, niż w rzeczywistości musisz. I po drugie marnowanie jedzenia, co jest równe marnowaniu pieniędzy. Im więcej kupujesz jedzenia, tym więcej wyrzucasz. 

 

  • Rób listę zakupów

 

Przed pójściem na zakupy zawsze zrób przegląd kuchni. Zerknij do wszystkich szafek, do lodówki i spisz, co już masz i czego Ci brakuje. Listę zakupów podziel na kategorie: produkty niezbędni i zachcianki. Jeśli lista zachcianek okaże się naprawdę długa, to powinno Cię to zaalarmować, że Twoje podejście do wydawania pieniędzy wymaga zmian. W trakcie zakupów trzymaj się listy i nie kupuj niczego, bo jest dobrą okazją cenową lub po prostu Ci się spodobało. Tej samej zasady trzymaj się robiąc każde zakupy, nie tylko spożywcze. Wystarczy zerknąć na półkę łazienkową, a zobaczysz ile masz niepotrzebnych butelek szamponu czy żelu pod prysznic.

Zdjęcia: pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here