Miesięczny dochód 7 tysięcy złotych netto mówi o tym, że jesteś zamożny. Jednak jeśli podchodzisz do swoich finansów beztrosko i bez jasnego planu działania, to trudno Ci będzie osiągnąć taki zarobek. Jakie są więc skuteczne sposoby na zwiększenie majątku?

Czy jesteś zadowolony ze stanu swojego portfela?

To jedno z wielu pytań, jakie powinieneś sobie zadać, zanim zaczniesz pracę nad budowaniem swojego majątku. Drugie najważniejsz pytanie, to czy wiesz, dlaczego pomimo ciężkiej pracy wciąż się nie bogacisz? Statystycznie najczęstsze odpowiedzi, to ”Bo szczęście rodzinne jest ważniejsze” lub “Zbyt mało zarabiam, żeby mieć czas na zajmowanie się tym”. Lista tego typu wymówek może się ciągnąć w nieskończoność. Widzisz już swój błąd? Nie wiesz czego, chcesz, tracisz swój cel z pola widzenia. Poprzez wymówki chcesz usprawiedliwić swoją nieświadomość czy zwykłe lenistwo. Bo co tak naprawdę Cię powstrzymuje przed przygotowaniem budżetu domowego? Na pewno prawdziwym powodem nie są rodzina, nadmiar pracy czy rząd. 

Ilu jest ludzi bogatych w Polsce?

Według raportu KPMG z 2017 roku blisko 195 tysięcy polaków zarabiało ponad 20 tysięcy brutto miesięcznie! Jednak, tych, którzy są w elitarnym gronie milionerów zarabiających ponad milion dolarów miesięcznie w 2017 roku było lekko ponad 54 tysiące polaków. Niestety w zestawieniu europejskich zarobków, Polska zajęła przedostatnie miejsce. Za nami była tylko Chorwacja. 

Określ priorytety

Jeżeli Twoim priorytetem jest rodzina, to spędzając 12 godzin w pracy, mijasz się z celem. To Trochę jak z prawem skutku i przyczyny, możesz to ignorować, ale będziesz żył, ciągle oszukując samego siebie. Jeżeli stan Twojego portfela wciąż nie jest taki, jakbyś chciał, to znaczy, że poświęcasz swoim finansom zbyt mało uwagi. Chcesz być bogaty, a poświęcasz czas na oglądanie telewizji zamiast na planowanie budżetu. Nie mówimy tu o rezygnowaniu z rozrywki i relaksu, a o tym, że jeśli chcesz osiągnąć swój cel finansowy, to musisz wygospodarować na pracę nad nim choć trochę czasu w ciągu dnia. Jeśli tego nie zrobisz, to, zamiast zostać bogatym człowiekiem, to zostaniesz ekspertem w kwestii programów telewizyjnych. Pieniądze oczywiście nie są w życiu najważniejsze, ale są środkiem do spełnienia Twoich marzeń. 

Jak zostać bogatym?

#1 Otaczaj się lepszymi od siebie

Spędzanie czasu z ludźmi, którzy Ci imponują, daje impuls do pracy nad poprawieniem swojej sytuacji życiowej. Musisz znaleźć w swoim otoczeniu ludzi, którzy w danej kwestii są lepsi i mądrzejsi od Ciebie. Jak to mówią: z kim poprzestajesz, takim się stajesz. Znajdź mentora, osobę, która odniosła sukces finansowy i może być Twoim drogowskazem w danej kwestii. 

#2 Nie śpiesz się

Według The Spectrum Group średni wiek osób, które mogą się pochwalić tytułem milionera to 62 lata. Wzbogacanie się wymaga czasu. Zdaniem Warrena Buffeta “Czasami jest tak, że na nic zda się wielki talent, nie pomoże wielki wysiłek, po prostu potrzeba czasu. Nie stworzy się potomka w miesiąc, zapładniając dziewięć kobiet”.

#3 Mądrze wybierz swojego partnera życiowego

Co dwie głowy to nie jedna. Szybciej wzrasta kwota na koncie bankowym, gdy pracują na nią dwie osoby. Według American Psychological Association w krajach zachodnich ślub przed 50 rokiem życia weźmie 90% osób, ale około 50% tych związków zakończy się rozwodem. A rozwód, to nie tylko zakończenie wielkiego uczucia, jakie łączy dwójkę ludzi, ale także wielki cios dla ich portfela. Dlaczego? Dwie osoby żyjące razem ponoszą mniejsze koszty życia na przykład posiadając wspólny samochód. Po rozwodzie każde z Was będzie musiało przeznaczać więcej pieniędzy na utrzymanie swojego własnego samochodu. 

Jak dbać o budżet na co dzień?

  • Podsumuj raz na kilka miesięcy swoje aktywa i dowiedz się, ile tak naprawdę posiadasz środków.
  • Przed rozpoczęciem każdego miesiąca przygotuj budżet domowy.
  • Poszukaj sposobów na oszczędzanie wydatków na media w domu.
  • Rób zakupy rozsądnie i unikaj marnowania jedzenia.
  • Załóż konto oszczędnościowe i przelewaj na nie co miesiąc ustaloną kwotę pieniędzy.
  • Unikaj oprocentowanych pożyczek i spłać jak najszybciej te, które masz obecnie zaciągnięte. 

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here