Malezja ostatnio staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem migracji. Jest to kraj, który umożliwia życie i pracę na wiele różnych sposobów. Dużą przygodą może okazać się spontaniczny wyjazd i szukanie pracy na miejscu. Nie tylko ze względu na egzotyczny klimat, ale także na przenikające się tam różne kultury. 

Rynek pracy

Przede wszystkim na starcie trzeba zaznaczyć, że zdecydowana większość malezyjskich firm woli nie zatrudniać osób z zza granicy. Jeśli już obcokrajowiec chce szukać tam pracy, to musi mieć naprawdę dobre wykształcenie kierunkowe i doświadczenie. Wynika to z tego, iż sami malezyjczycy są bardzo wykształceni, więc jeśli już chcesz się wbić na ich rynek pracy, to musisz mieć do zaoferowania coś więcej od nich. Poza tym, aby pracodawca dostał pozwolenie na zatrudnienie cudzoziemca, musi wykazać, że sami malezyjczycy nie spełniają warunków zatrudnienia lub, że dana praca ich nie interesuje. Wyjątek stanowią jednak zawody z obszarów zarządzania lub finansów. Obecnie Malezja jest na etapie ‘boom gospodarczego’, a tamtejszy rynek pracy jest bardzo stabilny. Dlatego też emigrantom dużo łatwiej jest się tam przeprowadzić, jeśli nawiążą współpracę z międzynarodową firmą. Jednak takie firmy muszą przestrzegać ograniczenia zatrudniania liczby osób z zza granicy, które zależy od poziomu wpłaconego kapitału zagranicznego. 

Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł znalezienia pracy jako lektor języka angielskiego, to niestety musisz go sobie szybko wybić z głowy. Do tego poszukiwani są zazwyczaj native speakerzy, których w Malezji akurat nie brakuje. Największe zapotrzebowanie jest na specjalistów z branży IT i marketingu. Jednak osoby działające na rynkach sprzedażowych czy biznesowych również nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy. 

Jak przygotować CV

Ubiegać się o pracę w Malezji, możesz oczywiście przez internet. Do aplikacji potrzebne Ci będą dwa dokumenty: resume i CV. Resume jest dokumentem z ogólnym podsumowaniem poprzednich miejsc pracy oraz historią edukacji, zajmuje zazwyczaj jedną stronę A4. CV nie różni się niczym od tego, które wysyłasz do pracodawców w Polsce, jest po prostu bardziej szczegółowym podsumowaniem Twojego doświadczenia. Dla przypomnienia CV powinno zawierać takie informacje, jak:

  • Dane osobowe
  • Poprzednich miejsca pracy 
  • Wykształcenie
  • Certyfikaty, dyplomy i ukończone szkolenia
  • Znajomość języków
  • Umiejętności komputerowe
  • Zainteresowania

Są jednak kwestie, które warto uwzględnić w ‘malezyjskim’ CV. Staraj się stosować klasyczne czcionki, typu Times New Roman czy Arial. Jeśli dostarczasz dokument osobiście, to niemile widziane jest CV wydrukowane na zwykłym papierze ksero. Lepiej, żebyś wybrał papier grubszy. Mile widziane za to jest pogrubione w tekście istotniejszych informacji. Jeśli nie znasz języka malezyjskiego, to koniecznie napisz o tym w CV. Co ważne, unikaj udzielania zbyt wielu informacji osobistych. 

Jeśli chodzi zaś o przygotowanie resume, to jest ono bardzo podobne do naszego listu motywacyjnego. Powinno się składać ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. We wstępie wspomnij o tym, na jakie stanowisko aplikujesz i jakie są Twoje motywacje. Rozwinięcie powinno podkreślać zalety Twojego CV i wyjaśniać, dlaczego warto Cię zatrudnić. 

Jak szukać pracy w Malezji

Podstawą jest oczywiście posiadanie konta na portalu LinkedIn. Warto dbać o to, żeby informacje na profilu były aktualne i o to, by aktywnie udzielać się w społeczności. Zwiększysz w ten sposób swoją widoczność dla firm, które prowadzą aktualnie rekrutację oraz dla headhunterów. Jeśli chodzi zaś o portale ogłoszeniowe, to jednym z głównych jest www.monster.com.my, warto także zajrzeć na www.easyexpat.com. Jeśli masz na oku firmy, dla których chciałbyś pracować, to nie zaszkodzi wysłać do nich CV na maila, który mają zamieszczony na swojej stronie internetowej.

Proces rekrutacyjny w Malezji składa się zazwyczaj z trzech rozmów kwalifikacyjnych i ewentualnego testu umiejętności. Ważna jest tam punktualność ze strony kandydata, świadczy o szacunku do pracy i poważnym podejściu. Sami malezyjczycy jako rekruterzy mają jednak bardzo luźne podejście i może się zdarzyć tak, że się spóźnią na spotkanie. Ważne jest jednak to, że ich kultura pracy jest bardzo hierarchiczna, więc Twój szacunek i poważanie w stosunku do pracodawcy muszą być bardzo widoczne. 

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here