Ministerstwo Edukacji co roku publikuje listę zawodów, na które będzie największe zapotrzebowanie pracowników w przyszłości. Według Ministerstwa takim zawodem będzie między innymi monter nawierzchni kolejowej. W oparciu o tę listę przygotowaliśmy ranking, który pomoże Ci z głową zaplanować swoją przyszłość zawodową. 

Wyobraź sobie, że po latach edukacji na wymarzonym kierunku studiów, dostajesz swoją pierwszą pracę w branży. Kreujesz sobie w głowie wizję tego, jak będzie się rozwijała Twoja kariera i jak zdobędziesz kiedyś uznanie w branży. I nagle po przeczytaniu w internecie artykułu o nowoczesnych technologiach uświadamiasz sobie, że… kiedyś Twoje obowiązki przejmą maszyny. Zawód, do którego się przygotowywałeś przez kilka lat swoje życia, okaże się nieaktualny. Właśnie dlatego powinieneś się przygotowywać na swoją przyszłość zawodową i świadomie ukierunkować swoją edukację lub zacząć przygotowywać się do lekkiego przebranżowienia

Technik dekarstwa

Jeden z najstarszych zawodów świata do dekarz. Zajmuje się on kryciem i naprawianiem dachów. Obecnie zapotrzebowanie na specjalistów do kompleksowego wykonania dachów jest bardzo duże. Dekarz musi potrafić ułożyć i wykończyć pokrycie dachowe, a także zamontować okna dachowe. 

Specjalista IT

Szybki rozwój technologii sprawia, że ciągle powstają coraz to nowsze zawody, o których 10 lat temu nawet nie śniliśmy. Ta tendencja wciąż rośnie i takich zawodów powstanie coraz więcej. Na znaczeniu będą zyskiwały przede wszystkim zawody związane z tworzeniem aplikacji czy rozwojem sztucznej inteligencji.

Monter nawierzchni kolejowej

Jak sama nazwa wskazuje, to monter nawierzchni kolejowej zajmuje się… montowaniem nawierzchni kolejowej. Oprócz tego do obowiązków należy naprawa i wymiana uszkodzonych elementów nawierzchni czy regulowanie położenia torów. 

Logistyk

Logistyka kojarzy się przede wszystkim z transportem, jednak zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest także w motoryzacji czy energetyce. Czym się zajmuje logistyk? W jego zakres obowiązków wchodzi planowanie, nadzór nad procesem transportu czy produkcyjnym.

Technik robotyk

Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych zawodów przyszłości. Odpowiada on na potrzeby dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Chodzi głównie o wsparcie obszarów związanych z automatyzacją i robotyzacją. Specjaliści z tej dziedziny potrzebni są w branżach maszynowych, przetwórczych czy nawet w lotnictwie.

Lekarz

Wskaźnik bezrobocia jest zdecydowanie niższy wśród lekarzy i pielęgniarek, niż w jakiejkolwiek innej branży. Jednak coraz większe jest zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny psychologii i psychiatrii

Specjalista do spraw finansów

Ostatnio coraz większą popularność zyskują doradcy finansowi. Główny wpływ na to mają szybki rozwój przedsiębiorstw i zmiany w gospodarce światowej. Doradcy z zakresu ubezpieczeń, emerytur, inwestycji czy podatków są najbardziej potrzebni na rynku pracy. 

Grafik komputerowy

Na grafikach komputerowych wbrew pozorom ciąży duża odpowiedzialność. To od ich projektu okładki czasopisma lub strony internetowej zależy sukces sprzedaży. Żyjemy w czasach, kiedy ważniejsze od funkcjonalności produktu ważniejszy jest jego wygląd, musi przyciągnąć uwagę klienta. 

Biotechnolog

Zawód, który wraz z biegiem lat będzie zyskiwał na znaczeniu. Dużą zaletą są wysokie zarobki, które wynikają z małej konkurencji kandydatów na rynku pracy. Biotechnologowie zajmują się opracowywaniem technologii, w których wykorzystywane są substancje organiczne w przemyśle.

Inżynier elektrotechnologii

Inżynier elektrotechnologii zajmuje się między innymi elektroniką czy inżynierią telekomunikacyjną. Zapotrzebowanie na pracowników z tej specjalizacji będzie ciągle rosło ze względu na coraz większy rozwój technologii. 

Trener personalny

Coraz więcej osób zaczyna dbać o zdrowie i swoją sylwetkę decydując się uprawiać sport. Jednak decydując się na zawód trenera personalnego, trzeba być świadomym tego, że będzie się on przenikał z zawodem dietetyka. Warto, żebyś się zaczął rozwijać w obu kierunkach. Przewiduje się również, że w przyszłości zawód trenera personalnego rozdzieli się na dwa typy. Trener dla osób starszych i dla tych młodszych.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here