kaizen

Prowadzenie własnego biznesu to zajęcie, które raczej rzadko kojarzy nam się z filozofią. Zdecydowanie częściej, tematyka biznesu budzi skojarzenia z praktyką, a nie samą teorią. Czy wobec tego może istnieć coś takiego jak filozofia biznesu – będąca teoretyczną refleksją nad realiami biznesowymi oraz warunkami prowadzenia własnej firmy? Otóż wydaje się, że takim typem filozofii jest właśnie kaizen, nazywany również filozofią małych kroków. O niej opowiemy nieco więcej poniżej.

Kaizen od A do Z – czyli o co w tym wszystkim chodzi

Wielu biznesmenów i przedsiębiorców nie jest zainteresowanych filozofią i jej spekulatywnymi teoriami. Niestety, ale klasyczna kontynentalna filozofia jest w dużym stopniu oderwana od realiów, w których żyje większość członków naszego społeczeństwa. Zamiast poświęcać swój czas na rozmyślania nad zagadnieniami ontologicznymi lub epistemologicznymi, wolą oni poświęcać się tematyce samorozwoju, auto-refleksji oraz samodoskonaleniu.

Do takich nurtów we współczesnej filozofii należy właśnie filozofia kaizen. Powstała ona na gruncie kultury japońskiej, której różne składniki doprowadziły do powstania tego specyficznego systemu rozwoju osobowego i biznesowego. Na kaizen wpływ miała przede wszystkim rodzima religia shinto, podkreślając „organiczny” związek człowieka z naturą i życiem, a także nurt buddyzmu zen, pod wpływem którego powstał sławny samurajski kodeks bushido. Zen, odmiennie niż inne formy buddyzmu, był skupiony na praktyce umysłowej, związanej z eksplorowaniem własnego potencjału osobowego, rozwijaniem zdolności kognitywnych i umysłowych.

W rezultacie, w połowie XX wieku wyklarował się nowy typ filozofii, nastawionej nie na spekulatywne rozważania nad naturą wszechświata, lecz na rozwijanie własnego potencjału i wprowadzanie zmian we własnym modelu życia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że filozofia kaizen uczy cię jak funkcjonować w zmieniających się warunkach oraz jak – za pomocą małych kroków – wprowadzać duże zmiany we własnym życiu i biznesie.

Filozofia samodoskonalenia – dla twojego kompleksowego rozwoju

Filozofia kaizen zyskuje na popularności, przede wszystkim w kręgach osób zajmujących się aktywnie prowadzeniem przedsiębiorstw, inwestycjami, pracujących na wysokich szczeblach dyrektorskich. To właśnie oni sięgają najczęściej po książki o Kaizen, poszukując w nich inspiracji dla swojego funkcjonowania w biznesie.

Co jest głównym elementem filozofii kaizen? Przede wszystkim przekonanie, że każdy człowiek powinien dążyć do perfekcji i doskonałości, na drodze podejmowania drobnych kroków i codziennego ulepszania samego siebie. Dotyczy to zwłaszcza wprowadzania różnego typu zmian i innowacji we własnym życiu oraz swoim biznesie. W dużym uproszczeniu – filozofia kaizen pomoże ci zaprojektować zmiany konieczne dla lepszego funkcjonowania, a także pomoże ci przejść przez etap ich wprowadzania.

Wiele osób odczuwa bowiem podświadomy lęk przed jakimikolwiek zmianami, zwłaszcza przed tymi, które okazałyby się rewolucyjne lub zmieniałyby ich spojrzenie na dany temat o 180 stopni. Kaizen uczy, jak pogodzić się z nieuchronnością i koniecznością wprowadzania zmian, a także jak wprowadzać je krok po kroku, zachowując przy tym stan wewnętrznej spokoju i harmonii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here