Ktoś mądry, kiedyś powiedział, że nie musisz być bogaty, aby inwestować, ale musisz inwestować, aby być bogaty. Dlatego w poniższym artykule piszemy jak zbudować swój portfel inwestycyjny. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Najpierw musisz się uporać z długami i zacząć generować finansowe nadwyżki. Jesteś ciekaw, co dalej?

Goals based investment

Musisz wiedzieć, że bez ryzyka, nie ma zabawy. Jasne, że lepiej mieć stabilny portfel, ale właśnie dlatego inwestować będziesz z funduszu dodatkowego, a nie tego, który jest przeznaczony na stałe wydatki. Porozmawiajmy więc o goals based investment, czyli o inwestowaniu opartym o Twoje życiowe cele. Podziel więc swój budżet inwestycyjny na kilka kategorii: 

 

  • Emerytura
  • Nadpłacenie kredytu hipotecznego
  • Poduszka finansowa

 

Kategorii możesz utworzyć ile chcesz, jednak te są najbardziej uniwersalne dla wszystkich. Dzięki takiemu podziałowi będziesz mógł dla każdego z celi, dobrać inny sposób inwestycji. Jak więc inwestować swoje pieniądze?

Emerytura

Nie możesz żyć w ciągłym złudzeniu, że emerytura przyznawana przez państwo pozwoli Ci godnie przeżyć na starość. Najlepiej, żebyś zdecydował się na IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Dlaczego? Po pierwsze, jeśli nie wypłacisz pieniądzy z IKE przed 60 rokiem życia, to 100% zysków, które wypracowałeś, zostanie dla Ciebie. Po drugie, inwestując w IKE, nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych. Prawdopodobnie do emerytury zostało Ci plus/minus 30 lat, czyli bardzo dużo czasu. To sprawia, że możesz troszkę poszaleć na giełdzie za pomocą IKE. Możesz inwestować w akcje w Polsce i za granicą i dzięki temu, że te pieniądze są Ci potrzebne na za 30 lat, to obawa przed agresywnym inwestowaniem środków jest mniejsza. Jednak mimo wszystko, dla bezpieczeństwa nie pakuj całych swoich posiadanych środków na giełdzie. Inwestycja 80% pieniędzy będzie optymalna. 

Nadpłacenie kredytu hipotecznego

Jest to kwestia bardzo sporna i ma ona wielu przeciwników jak i zwolenników. Ogromnym plusem nadpłacania kredytu jest to, że pozwalają one na zmniejszenie salda kredytu oraz oszczędności w razie kryzysu finansowego, czyli zmniejszenia kolejnych rat. Dlatego też nie jest to taka totalna głupota, jak niektórzy uważają. Im większe będą nadpłaty, tym szybciej uwolnisz się od ciążącego na Tobie długu. Jednak w nadpłacie kredytu hipotecznego nie chodzi tylko o poczucie wolności. Każda obniżona rata kredytu daje Ci możliwość na zainwestowanie większej kwoty pieniędzy. Brzmi sensownie, prawda?

Poduszka finansowa

Spadek zarobków, utrata pracy, takie nagłe sytuacje mogą się zdarzyć każdemu. I właśnie dlatego powinieneś mieć zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej. Jednak abyś mógł z niej skorzystać w razie nieprzewidzianej sytuacji, musisz mieć do swoich pieniędzy łatwy dostęp. Mają Ci przecież dać one poczucie bezpieczeństwa i dlatego nie możesz ich inwestować w sposób agresywny. Najlepszym rozwiązaniem będzie, podział 50 na 50. Czyli 50% środków odkładasz na koncie oszczędnościowym, a 50% inwestujesz. Tu się idealnie sprawdzi inwestowanie w dziesięcioletnie detaliczne obligacje skarbowe. Pewnie się zastanawiasz, jak obligacje skarbowe mają zapewnić łatwy dostęp do środków. W każdej chwili możesz złożyć dyspozycję przedterminowego wykupu, a wtedy dostajesz zwrot zainwestowanych środków razem z odsetkami. Co prawda przy wcześniejszym wykupie każde odsetki będą pomniejszone o 2 zł, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Obligacje skarbowe mają także swoje plusy. Masz zawsze zagwarantowany zysk o 1,5 % większy od obecnej inflacji, a podatek Belki jest odroczony o 10 lat. Masz więc pełną dostępność do swoich pieniędzy i gwarancję zysków. 

W co zainwestować 10 tysięcy złotych?

Opcji jest kilka, najrozsądniejszą jest zainwestowanie w… poduszkę finansową. Jest to taki fundament Twoich finansów. Drugą opcją, jest zainwestowanie połowy w otworzenie własnej działalności gospodarczej, a drugiej połowy w aktywa finansowe. Dobrym wyjściem jest także wzięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie pod wynajem. Tu co prawda musiałbyś dozbierać troszkę więcej pieniędzy, jednak już za 150 tysięcy jesteś w stanie kupić kawalerkę w średniej wielkości mieście. Banki wymagają 10% wkładu własnego, więc mając 15 tysięcy złotych, możesz się starać o kredyt hipoteczny. Inwestycja w nieruchomości, jest jedną z tych, które pozwalają na tzw. wolność finansową na emeryturze. 

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here