Często pieniądze używane są jako główny wyznacznik sukcesu. Dają one pewnego rodzaju moc do zdobycia akceptacji społecznej czy satysfakcji osobistej, a co za tym idzie, człowiek zdobywa motywację oraz zmienia się jego stosunek do innych ludzi.
To, jakie podejście będziemy mieć do zarabiania pieniędzy, czyli jak mocno myśl o nich będzie nas motywować do dalszego rozwoju zawodowego, zależy od tego, jaki ma się do nich stosunek. 

Pieniądze jako cel życiowy

Osoby postrzegające pieniądze jako jedną z najważniejszych wartości w swoim życiu, nierzadko skupiają się na tworzeniu kontaktów z ludźmi, którzy mają w posiadaniu większej ilości pieniędzy na swoim koncie i widzą w nich swoją siłę życiową. Posiadanie dużego majątku jest dla nich życiowym sukcesem. Na pierwszy rzut oka zdaje się, że jest to ich sposób, aby osiągnąć swój cel i się rozwijać. Niestety, przez taką postawę, jakakolwiek strata finansowa, sprawia, że spada poczucie własnej wartości. W sytuacji kryzysowej taka osoba może czuć się bezradna i dokonywać nieracjonalnych decyzji. Ludzie, którzy doświadczają straty finansowe, mogą w późniejszym czasie podejmować decyzje, które w konsekwencji mogą prowadzić do pogorszenia ich sytuacji finansowej.

Szacunek płynący z pieniędzy

Naturalne jest to, że człowiek chciałby mieć poczucie, że dokonuje rozsądnych wyborów w swoim życiu. Jednak kiedy docierają do niego informacje, że jest wręcz przeciwnie, wywołuje, to u niego nieprzyjemne doznania. Wtedy człowiek zaczyna bronić własnego wizerunku, tak bardzo, że wszystkie mechanizmy obronne zaczynają służyć obronie ego i dochodzi wtedy do nadmiernego i niezgodnego z rzeczywistością upatrywania porażki w sytuacjach, na które nie ma on żadnego wpływu. I tu pojawia się problem, który może być podstawą do dalszego brnięcia w zachowania tworzące kolejne straty finansowe.

Kontrola finansowa

Osoba, która osiągnęła pewien pułap zarobków, staje się ostrożniejsza i rozważniejsza, jeśli  chodzi o decyzje finansowe. Osoba z niskim saldem na koncie rzadko kiedy przywiązuje wagę do kontrolowania swoich finansów, tylko raczej woli wydawać pieniądze na bieżąco, niż je oszczędzać. Człowiek z taką postawą zazwyczaj nie podejmie żadnego ryzyka finansowego. Jest co do tego nastawiony sceptycznie.
Jednak zbyt drobiazgowa kontrola finansowa może prowadzić do kryzysu w działaniach, zwiększa ostrożność w podejmowaniu nowych wyzwań, a co za tym idzie zatrzymanie się w rozwoju zawodowym, by za wszelką cenę utrzymać aktualny status.

Hedonizm

Wysokie zarobki dla hedonistów oznaczają, że taka osoba postrzega pieniądz jako szansę na wygodne i przyjemne życie, a dodatkowo ułatwiają mu osiągnąć wybrane cele. Taki człowiek lubi wydawać pieniądze i widzi w nich źródło do realizacji marzeń. Jest on przeświadczony o tym, że mając pieniądze, ma on swobodę w działaniu i zapewnia to mu spokojną przyszłość. W postępowaniu hedonisty można zauważyć dążenie do przyjemności przy jednoczesnym unikaniu błędu, a sytuacja straty finansowej jest niezwykle nieprzyjemna. 

Właściwe nastawienie do pieniędzy

Bardzo ważne w życiu jest uświadomienie sobie, że pieniądze nie są najważniejsze, ale bardzo przydatne. Pomagają w realizacji planów i marzeń, działać z większym rozmachem, a przy odpowiednio wysokim poziomie pozwalają się cieszyć tym, co jest naprawdę ważne, czyli wolnym czasem, który możemy spędzić z bliskimi.

Pieniądze są narzędziem

Jeśli chcesz uzyskać wolność finansową, musi zrozumieć, że pieniądze nie są niczym złym. Są tylko narzędziem. I to od Ciebie zależy, jak je wykorzystamy. Można użyć ich źle lub dobrze. Nie musisz się bać zarabiać pieniądze. Nie bój się posiadanie ich. Traktuj je jak narzędzie, jak środek do realizacji swoich marzeń. Pieniądze mają być środkiem, nie celem. Każdy, kto myśli, że pieniądze są najważniejsze w życiu, bardzo się myli. Pieniądze są po to, aby żyło nam się lepiej, a nie po to, żeby po prostu je mieć. Im szybciej pogodzimy się z faktem, że pieniądze są tylko i wyłącznie narzędziem, tym prościej będzie nam je zdobywać. 

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here