Czy wiesz, czym tak naprawdę jest motywacja? Jest to siła, która napędza Cię do osiągania wyznaczonych sobie celów. Natłok obowiązków i zła passa potrafią naprawdę przytłoczyć, a wtedy o motywację trudno. Czas więc na naładowanie motywacyjnych akumulatorów!

Czym jest motywacja

Słowo motywacja pochodzi od łacińskiego ‘movere’, czyli ruszać się, przygotowywać do walki. Tak więc jeśli masz wyznaczony jakiś cel, to motywacja jest Twoim przygotowaniem do walki o realizację tego celu. 

Nie musisz się motywować do tak podstawowych działań, jak jedzenie, oddychanie itd. Jednak działania, od których Twoje życie nie zależy, wymagają wysiłku oraz podjęcia działania z Twojej strony. A do tego trzeba się zmotywować. Znaleźć powód, dla którego chcesz to zrobić i się zebrać do zrobienia danej rzeczy.

Rodzaje motywacji

Motywacja wewnętrzna – ten rodzaj motywacji wynika z naszych własnych potrzeb. Sami pragniemy coś zrobić, sami sobie wyznaczyliśmy dany cel. Osiągnięcie celu niekoniecznie wiąże się z korzyściami materialnymi, czerpiemy czystą satysfakcję z danego działania i tyle.

Motywacja zewnętrzna – tutaj czynnikiem, który pcha nas do działania, jest konkretna korzyść, na przykład chodzimy do pracy, żeby mieć za co zrobić zakupy. Może nas także w tym wypadku motywować świadomość kary, jaką możemy ponieść w związku z niezrealizowaniem danego zadania. Jeśli na przykład nie wywiążesz się z jakiegoś obowiązku w pracy, możesz zostać z niej zwolniony. 

Najlepszym sposobem na uzyskanie długotrwałej motywacji, jest połączenie obu jej rodzajów. Postaraj się na każdą motywację zewnętrzną znaleźć motywację wewnętrzną

„Jeśli czujesz, że coś w twoim życiu nie gra i chciałbyś coś zmienić, to nie szukaj biletu na koniec świata, tylko zacznij tu i teraz. Jeżeli nie jesteś szczęśliwy z tym, co masz teraz, nigdzie indziej na świecie też nie będziesz szczęśliwy, bo szczęście nie mieszka w określonej części świata, tylko w twojej własnej duszy.” – Beata Pawlikowska

Planowanie długoterminowe

Kojarzysz tę zależność, że gdy masz do pracy na 12, to nigdy się nie wyrabiasz, a gdy na 7 to zawsze jesteś na czas? Tak samo działa motywacja do pracy nad projektami, których termin jest odległy w czasie. Bierzesz się za nie dopiero na ostatnią chwilę, bo ciągle masz z tyłu głowy ‘jest jeszcze dużo czasu’. Są jednak takie cele, których w krótkim czasie nie zrealizuje. Na przykład wyrobienie nowego nawyku lub schudnięcie. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest postawienie sobie kilku celów, których osiągnięcie doprowadzi do realizacji tego głównego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie swoich działań. 

Metoda kija i marchewki

Na pewno choć raz w życiu o tym słyszałeś. Badania wykazują, że najlepszym motywatorem jest nagradzanie siebie za osiągnięte cele. Jesteś wtedy bardziej zadowolony i zainteresowany, gdy motywujesz się pozytywnymi emocjami i drobnymi nagrodami. To właśnie jest marchewka. 

Metoda kija powoduje w Tobie poczucie zagrożenia i działanie pod presją. Najlepiej, abyś unikał negatywizmu w postaci mówienia sobie ‘nie chcę być gruby’, a zastąpił je stwierdzeniem ‘chcę mieć ładną sylwetkę i być zdrowy’. W ten sposób osiągniesz największy poziom motywacji. Mózg niestety często sabotuje Twoje działania i podświadomie robi to, czego sobie zabraniasz. Musisz zrozumieć, że jesteś biologicznie zaprogramowany do podążania ku temu, co Ci sprawia przyjemność i daje poczucie radości.

Materiały motywujące

Warto, żebyś korzystał z materiałów, które wzmagają motywację. Poniżej przedstawię książkę i filmik TEDex, które świetnie się do tego nadają!

 

  • Książka – Spencer Johnson “Prezent”

 

Książka, która pomaga odnaleźć się w świecie, w którym rządzi pogoń za dobrami materialnymi oraz tłumaczy, jak przestać zamartwiać się przyszłością

 

  • Wykład – Matt Killingsworth „Want to be happier, stay in the moment”

 

Dziesięciominutowy filmik, który zmusi Cię do rozważań na temat szczęścia. Zrozumiesz dzięki niemu, co tak naprawdę pozwala zwiększyć poziom zadowolenia z życia i jak je osiągnąć.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here