Rozwój technologii, a także okoliczności związane z epidemią sprawiły, że lekcje online stały się powszechną praktyką. Nowy tryb nauczania wymaga od Ciebie nabycia umiejętności sprawnego posługiwania się komunikatorami. Poniższy tekst przedstawi Ci najpopularniejsze narzędzia służące do wymiany informacji za pomocą Internetu. Zwróci także Twoją uwagę na ważne aspekty porozumiewania się online. Warto, żebyś o nich pamiętał, aby system nauki zdalnej przebiegał efektywnie. Przedstawiamy Ci propozycje darmowych komunikatorów, z których możesz skorzystać planując swoje metody nauczania zdalnego.

Wideokonferencje za pomocą aplikacji Zoom

         Zoom jest prostą w obsłudze i przejrzystą platformą umożliwiającą nauczycielom i wykładowcom prowadzenie lekcji zdalnych. Aplikacja ta posiada wersję na komputer, urządzenie mobilne z systemem Android lub iOS. Abyś mógł rozpocząć pracę za pomocą tego narzędzia, musisz pobrać je, korzystając ze strony https://zoom.us/ lub sklepu znajdującego się na twoim smartfonie. Aby stworzyć konferencję, powinieneś skorzystać z opcji „New Meeting” i wygenerować kod dostępu i hasło, za pomocą którego Twoi słuchacze dołączą do wirtualnego spotkania.

           Aby zainstalować program Zoom na komputerze, uruchom przeglądarkę i wejdź na zoom.us. W zakładce „Sign Up Free” masz możliwość bezpłatnej rejestracji na platformie. Jeśli chcesz wysłać zaproszenie do innych użytkowników, wybierz funkcję „Invite Your Colleagues”. Następnie uzupełnij okienka adresami poczty elektronicznej tych osób, które planujesz dodać. Możliwość zainstalowania programu na twoim komputerze znajdziesz w sekcji „Download”.

Lekcje zdalne z Google Meet

            Wybierając metodę pracy zdalnej z uczniami, możesz zdecydować się na wykorzystanie Google Meet. Opcja Classroom posiada możliwość wygenerowania linku do spotkania wideo, za pomocą którego uczniowie lub nauczyciele mogą otrzymać dostęp do spotkania. Skonfiguruj Google Meet, aby użytkownicy mogli dołączać do lekcji zdalnych. Aby to zrobić, wejdź w opcję Google Workspace, którą znajdziesz na stronie głównej konsoli administracyjnej. Jeśli chcesz, zezwól członkom konferencji na tworzenie własnych spotkań wideo. W tym celu w kategorii „Google Workspace” kliknij opcję „Ustawienia wideo w Meet”. Wybierz jednostki administracyjne (użytkowników, którym pozwalasz na tworzenie wirtualnych spotkań). Następnie zaznacz pole „Pozwalaj użytkownikom nawiązywać połączenia głosowe i wideo”.

            Przystępując do prowadzenia zajęć w Google Meet, warto skorzystać z przejrzystego poradnika znajdującego się na stronie https://support.google.com/a/answer/9784550?hl=pl

Ciekawą funkcją, z której warto skorzystać jest grupa dyskusyjna „Nauczyciele w Classroom”, która umożliwia zweryfikowanym nauczycielom komunikację za pomocą tej platformy.

Spotkania zespołowe za pomocą Microsoft Teams

Aplikacja Teams pozwala na stworzenie podziału na klasy, a następnie udostępnianie poszczególnym grupom materiałów edukacyjnych, na przykład dokumentów tekstowych zawierających notatki, prezentacji, grafik czy innych plików. Dodatkowo za pomocą Teamsów, możesz utworzyć wideokonferencję, do której zaprosisz swoich uczniów, aby w formie wykładu przestawić im obowiązujący materiał.

Aby skorzystać z bezpłatnych funkcji aplikacji, wejdź na stronę https://www.office.com/ – tam będziesz mógł stworzyć zespoły klasowe, notesy zajęć, a także rozpocząć obsługę zadań. Zaloguj się lub zarejestruj, a następnie wejdź w ikonkę Teams. Otwórz zakładkę „Zespoły”, aby utworzyć nowy zespół służący wideokonferencjom. Na potrzeby lekcji zdalnych skorzystaj z szablonu „zajęcia”. Wprowadź nazwę (na przykład numer klasy lub rocznik) i kliknij „Dalej”. Zobaczysz okno, w którym możesz podłączyć uczniów, a także nauczycieli do Zespołu, który tworzysz.

Aby zarządzać zespołem, użyj funkcji oznaczonej symbolem trzech kropek znajdującej się obok nazwy po lewej stronie twojego ekranu. W „Ustawieniach” możliwe jest wygenerowanie kodu dostępu za pomocą którego inni użytkownicy mogą dołączyć do grupy. Udostępnij go uczniom, aby mogli oni odnaleźć waszą wirtualną klasę.

Aby dołączyć do zespołu stworzonego przez innego użytkownika, zarejestruj się lub zaloguj, wejdź w aplikację Teams, a następnie w polu przeznaczonym na kod, wpisz zestaw cyfr i znaków pozwalających na dostęp do wirtualnej grupy.

Początki pracy w trybie zdalnym mogą okazać się wyzwaniem, warto jednak – wybierając narzędzia pracy, żebyś był przygotowany nie tylko merytorycznie, ale również metodycznie. Pomocne mogą okazać się poradniki tekstowe, a także filmiki zamieszczone na serwisie YouTube zawierające proste instruktaże dotyczące obsługi programów i platform internetowych.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here