Jawność płac to temat, który od dawna jest przepaścią pomiędzy kandydatami oraz pracodawcami. Kwestia płac jeszcze do niedawna była ściśle chronioną tajemnicą. Jednak obecnie, mówi się o nich o wiele bardziej otwarcie.
W Polsce jest ogromne zaciekawienie jawnością zarobków na każdym etapie, szczególnie podczas poszukiwania pracy. Projekt wprowadzający konieczność ujawniania widełek płacowych bądź stawki zasadniczego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę pod rygorem sankcji pieniężnych znajduje się obecnie w procesie legislacyjnym. 

Skuteczność jawności wynagrodzeń

Niekorzystny wpływ dużych różnic wynagrodzeń odnosi się sprawiedliwości. Jeśli różnice w płacach lub ich zbieżność nie są umotywowane wypracowanymi wynikami, efektywność zespołu jest gorszej jakości.
Jasność wynagrodzeń to trudna sprawa. Pracodawcy muszą jednak mieć świadomość, kiedy ich wprowadzenie jasności płac jest dla nich opłacalne, a kiedy nie. Jest szansa, że transparentność wynagrodzeń podniesie równość płac i motywację pracowników, choć nie musi. Stawki jednak muszą mieć realne odzwierciedlenie w stosunku do wyników pracowników. Jeśli wynagrodzenie nie jest przejrzyste oraz ukazuje jakiekolwiek rozbieżności w płacach, które nie są możliwe do uzasadnienia konkretnymi wynikami pracowników, to może dojść do kryzysu.
Przejrzystość płac musi być jasna oraz wprost proporcjonalna do wyników pracownika. Choć wydaje się, to oczywiste, bardzo często brakuje tego w organizacjach.

Przygotowanie organizacji od wewnątrz

Oczekiwania, jakie mają kandydaci to jedna sprawa, tymczasem przygotowanie firmy do ujawnienia płac w ofercie pracy to coś zupełnie innego. Jeśli przedstawienie pensji kandydatom mogłoby wpłynąć przychylnie na odbiór oferty oraz przedsiębiorstwa, powinno się do tego dobrze przygotować. Na sam początek należy przeanalizować system wynagradzania wewnętrznych firmy. Klasyfikacja płac sprawi, że menedżerom łatwiej będzie zaplanować zatrudnienia oraz przyszłe awanse w oparciu o wysokość wynagrodzeń. Aby proces porządkowania wynagrodzeń mógł okazać się sukcesem, wiele zależy od tego, jaka będzie komunikacja między zarządem a pracownikami. Uwzględniając zdanie kadry oraz branie ich opinii pod uwagę na każdym poszczególnym etapie, z pewnością sprzymierzy sobie wielu zwolenników zmiany.

Zniwelowanie oporu pracowników

Podjęcie decyzję o ujawnianiu wynagrodzeń poza mury firmę może spotkać się z oporem u niektórych pracowników. Gdyż nie każdy jest chętny, aby inni ludzie z branży czy  działu znali poziom jego zarobku. Nie jest to ani trochę dziwne, biorąc pod uwagę fakt, iż ludzie przez wieloletnie przyzwyczajenie do tajności wynagrodzenia nie są zbyt chętni do ich ujawniania. Co zatem należy zrobić, aby uniknąć tego typu oporu ze strony pracowników? Przede wszystkim przedstawić korzyści płynące z takiego rozwiązania. Zwłaszcza ukazanie to jak wygląda wynagrodzenie na danym stanowisko, ale również i na wyższym, dzięki czemu jest możliwość świadomego kierowania karierą zawodową, tak aby uzyskać zamierzone maksimum w pracy, jak i w finansach. Koncepcja jawności wynagrodzeń może również wpłynąć w pozytywny sposób na równość płac dla kobiet i mężczyzn oraz pomóc dopasować wysokość stawek do tych, które aktualnie panują na rynku pracy. W wielu firmach może znaleźć się osoba, która nie będzie skłonna dostosować się do zmian, które mają zajść w przedsiębiorstwie, jednak jeśli dana firma podejmie ostateczną decyzję o wprowadzeniu koncepcji o  transparentności wynagrodzeń, powinna się jej trzymać, nawet jeśli konsekwencją może być konieczność zakończenia współpracy z niektórymi osobami.

Stawki a dobra osobiste

Przedsiębiorstwa, aby nie podawać stawek wynagrodzenia, często argumentują to tym, że ujawniając wysokość płac, chronią dobra osobiste pracowników. Zgodnie z polskim prawem, podawanie informacji o wysokości zarobków jest częścią dobra pracownika, którego ochrona jest zapewniona przepisami. Jednakże przedstawienie wysokości wynagrodzenia na danym stanowisku lub ukazanie konkretnej stawki w ogłoszeniu o pracę nie narusza dóbr osobistych pracownika. Takim naruszeniem byłoby dopiero udostępnienie dokumentów płacowych danej osoby bez jego zgody. 

Zdjęcia: Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here