Jeżeli zadajesz sobie pytanie Jak zacząć pisać? musisz wiedzieć, że w pisaniu (tak jak właściwie we wszystkim) najważniejsze i najtrudniejsze są początki. Widzisz czystą kartkę papieru, długopis. Tylko właśnie – od czego powinieneś zacząć?

Odważ się pisać

 Właściwie w każdym poradnik dla początkującego pisarza, zaczyna się od słów: „Zacznij to robić!”. Mocny punkt, ale niezwykle trafny, ponieważ jeżeli nie zaczniesz, nie ruszysz do przodu. Aby pisać, ważne jest, żeby w ogóle zacząć. Nie ważne czy będą to bezsensowne zdania, które kłębiły się w głowie. Ważne, że masz już cokolwiek.

Pisz dla siebie

Może trochę banalne, ale niezwykle ważne. Jeżeli nie będziesz czerpać przyjemność z samego pisania, będzie się to odbijało na tekście, który tworzysz. Dlatego ważne jest, żeby tekst, który tworzysz, również podobał się Tobie.

Przelej swoje myśli na papier

Pisanie to nic innego, jak przepisywanie swoich myśli, które w trakcie pisania pojawiają się w Twojej głowie. Kiedy przemknie Ci przez głowę jakiś pomysł, zanotuj go. Oczywiście, nie mam patentu na pisanie, ale na sam początek to wystarczy ciekawy temat, dobry pomysł.

Wybierz formę, w jakiej będziesz pisać

Kolejne ważne pytanie, jakie musisz sobie zadać, brzmi; W jakiej formie chce pisać?”. Jeśli już ją wybierzesz, będzie Ci o wiele łatwiej w późniejszym czasie tworzyć nowe teksty oraz będziesz mógł się doszkalać w określonym stylu, dzięki czemu będziesz czuł się coraz swobodniej podczas pisania.

Doskonal każdy tekst, bądź konsekwentny

Musisz pisać – tylko wtedy będziesz rozwijać swój styl i odnajdziesz siebie w  pisaniu.

Przede wszystkim musi mieć pomysł, potem przekształcasz to w słowa, a dopiero potem tworzy się wartościowy tekst.

Jeśli pojawia się idea, chwyć się jej i od razu przemieniaj w słowa. Niech Twój tekst będzie wartościowy!

Stwórz tezę i zapisz ją w w kilku zdaniach. Ważne, aby zawrzeć w nich to co chcesz przekazać i sedno tekstu. Pisz zwięźle i na temat

Bądź przenikliwy i zadziwiaj wiedzą.

Pisz regularnie

Nie oznacza to, że musisz pisać codziennie posty, ale żebyś zarezerwował na tę czynność związane z pisaniem codziennie tyle samo czasu. Nie odkładaj pisania na kiedyś. W taki sposób nigdy nic nie zrobisz. Nie rezygnuj z rzeczy, które Cię inspiruje! Co więcej, możesz też sporządzić sobie plan pisania i postawić go w zauważalnym dla siebie miejscu lub zapisać na telefonie, byś mógł w każdej chwili go sprawdzić.

O czym pisać?

Na to pytanie nie można znaleźć jednej odpowiedzi! Wiele pomysłów ma możliwość zawładnąć sercami odbiorców. Ciekawy pomysł można uzyskać przez doświadczenia z własnego życia: zastanów się, może spotkało Cię ostatnio coś ciekawego, co zmieniło to, w jaki sposób postrzegasz otaczający Cię świat.

Zaznacz ważne informacje

Korzystaj z bardzo ważnej funkcji w czasie pisania nowego tekstu – funkcji formatowania. Oznaczenie najważniejszych aspektów, np. poprzez pogrubienie lub zmianę czcionki, co ułatwia przeglądanie i nadaje głębszego wyrazu.

Złap odpowiednią motywację

Motywacja i odpowiednie nastawienie są bardzo ważne. Musisz złapać odpowiednie nastawienie, które pozwoli Ci wytrwać i napisać tekst do końca. Pisanie tekstów może być prawdziwą przyjemnością, wystarczy dobre nastawienie.

Sprawdź swój tekst

Nawet najlepsza praca nie da rady się obronić, jeśli będzie pełen literówek i błędami ortograficznymi. W takich wypadkach pomocą przychodzą Ci dostępne korektory online, które są w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze błędy, których często nie potrafimy dostrzec w samodzielnie pisanym tekście. Każdy tekst staranie sprawdzaj. Jeśli myślisz o publikacji swojego tekstu i dotarciu do odbiorcy, musisz zadbać o odpowiednią słownictwo i budowę zdania. Nie publikuj nic od razu, daj sobie czas, przeanalizuj go po raz kolejny. W efekcie otrzymasz oryginalną treść, która przyciągnie wielkie grono zainteresowanych.

A co jeśli masz blokadę?

Po pierwsze nie panikuj! Gdy masz pustkę w głowie, po prostu czekaj. W tym czasie możesz przeglądać inne strony o podobnej tematyce, szukać inspiracji wokół siebie. Najważniejsze, żebyś się nie poddawał i pamiętaj, że blokada w końcu minie, więc nie warto martwić się na zapas.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here