Jedną z najpopularniejszych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Między innymi dlatego, że ma ona bardziej prestiżowy wydźwięk niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeśli się zastanawiasz nad założeniem spółki z o.o., to ten artykuł jest dla Ciebie.

Istnieją takie sektory biznesu, w których forma działalności gospodarczej jest usankcjonowana. Przykładem są ubezpieczenia, gdzie działalność musi być jednoosobowa. Jednak niektórzy podczas zakładania firmy na siłę chcą się pchać w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Może być to bardzo dużym błędem, szczególnie gdy tak naprawdę nie wiesz jak się rozwinie biznes. Zamiast stawiać małe, rozważne kroczki i rozwijać swoją jednoosobową działalność gospodarczą, Ty koniecznie chcesz ruszyć już na początku ze spółką. Jednym z powodem jest chęć optymalizacji podatków oraz uniknięcie opłacania składek na ZUS. Jednak zanim zaczniesz optymalizować koszty, to musisz zarabiać, żeby mieć co optymalizować… Logiczne, prawda? 

Kiedy warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

 

  • Przy zagrożeniu dużym ryzykiem finansowym

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma to do siebie, że w razie wpakowania się w długi, wierzyciel spłacany jest z majątku spółki, a nie Twojego osobistego. Dzięki temu wspólnicy są zabezpieczeni przed totalnym bankructwem i utrata środków dotyczy tylko tych, które wnieśli do spółki.

 

  • Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę

 

Możliwość pełnej kontroli nad firmą daje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej z ograniczoną odpowiedzialnością. Kwestia ryzyka finansowego w tym przypadku jest taka sama jak przy spółce z o.o.

 

  • Jeśli planujesz nawiązać współpracę z inwestorem

 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość pozyskania inwestora. Dzięki temu będziesz mógł rozwinąć działalność swojej firmy oraz osiągnąć biznesowy sukces. Wystarczy, że przygotujesz odpowiednią ofertę dla inwestora, a będziesz mógł zrealizować wszystkie plany związane z Twoją firmą. 

Kiedy nie warto zakładać spółki z o.o.?

Powód #1: Masz małą firmę

Wiele firm świetnie sobie radzi w prostym modelu biznesowym jednoosobowej działalności gospodarczej. Wystarczy NIP, pracownicy i pomoc bliskich, żeby zarabiali naprawdę duże pieniądze. Dużym ułatwieniem jest obniżona składka ZUS dla początkujących działalności gospodarczych. Tego typu działalności są przez urzędy traktowane trochę z przymrużeniem oka, a także pojawia się coraz więcej dedykowanych dla nich dofinansowań. Zaś spółka z ograniczoną odpowiedzialnością generuje dodatkowe koszty, przykładem jest większa ilość obowiązków, jakie mają do wykonania księgowi. A jak wiadomo, im więcej roboty, tym więcej trzeba zapłacić.  

Powód #2: Wyższe koszty prowadzenia

Wielu przedsiębiorców myśli, że jeżeli nie będzie odprowadzać składek do ZUSu, to więcej będzie mógł samemu oszczędzać na starość. Jednak pogląd ten jest błędny, ponieważ jak wspomniane zostało wyżej, spółka z o.o. generuje dużo większe koszty. Przede wszystkim tego typu działalności są podwójnie opodatkowane. Kolejną kwestią jest to, że wymagany kapitał minimalny przy zakładaniu spółki, to 5000 zł, zaś podczas działalności gospodarczej nikt od Ciebie nie wymaga wkładu na start

Powód #3: Chcesz uniknąć odpowiedzialności za długi firmy

Oczywiście istnieje coś takiego jak ryzyko biznesowe, ale jeśli już na starcie zakładasz, że dzięki spółce z o.o. będziesz mógł się wywinąć za niepłacenie ewentualnych długów, to… kiepski z Ciebie przedsiębiorca. Musisz być świadom, że prowadzenie firmy, to nie tylko zarobki, ale także wydatki. Podejdź więc do sprawy odpowiedzialnie. To, że założysz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, nie oznacza, że unikniesz egzekucji w razie niemożności spłaty długów. Jeśli już tak bardzo chcesz uchronić rodzinę przed bankructwem, to lepiej podpisz z małżonkiem intercyzę, zamiast pakować się w drogą atrakcję, jaką jest spółka. 

Zdjęcia: Unsplash.com

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca w Czechach
Następny artykułZawody przyszłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here