Na wielu portalach z ogłoszeniami o pracę widnieją takie, których głównym założeniem jest wolontariat. Po co o tym piszemy? Żeby wykreować w Twojej głowie nowy, pozytywny wydźwięk słowa ‘wolontariat’. W dobie kapitalistycznej rzeczywistości warto sobie uświadomić, że robiąc coś za darmo, można zyskać coś cenniejszego niż pieniądze. Wolontariat wbrew pozorom ma wiele zalet!

Poświęć 30 minut dziennie by zrobić coś dla innych

Każdy z nas ma wewnętrzną potrzebę pomagania innym. Nie ważne jak bardzo byś się opierał, to sprawia Ci przyjemność robienie czegoś dla swoich bliskich. Nie oznacza to, że musisz się zmuszać do robienia rzeczy, których nie lubisz w imię altruistycznego oddania się pomocy innym. Możesz sam ruszyć z własnym wolontariatem na rzecz pomagania rozwijania innym tej samej pasji, którą masz Ty. Przykład? Proszę bardzo! Jeśli masz słabość do dzieci, to świetnym pomysłem będzie zorganizowanie paczki świątecznej dla pobliskiego domu dziecka. Okażesz im w ten sposób odrobinę miłości i ciepła, którego na co dzień tym dzieciom i tak brakuje. Jeśli brakuje Ci czasu na organizację wolontariatu w swoim miejscu pracy, to dobrym pomysłem będzie udział w Szlachetnej Paczce. Jest to tak zwane ‘mądre pomaganie’. 

Warto, żebyś sobie uzmysłowił także, że każdy Twój czyn w jakiś sposób wpływa na otaczający Cię świat. Wolontariatem może być także pomoc samotnej sąsiadce. Umów się z nią na kawę i porozmawiaj o życiu. Oprócz tego, że może się ona z Tobą podzielić swoją mądrością wynikającą z wieku, to możesz także w nienachalny sposób, dowiedzieć się czego jej brakuje. To właśnie jest mądre pomaganie. Zrozumienie czego drugiej osobie brakuje i zaoferowanie jej w tej kwestii pomocy. 

Na czym polega wolontariat

Wolontariat to w dużej mierze pomoc osobom potrzebującym, odbywa się ona między innymi w szpitalach i organizacjach pomocy biednym. Udział w wolontariacie daje naprawdę wiele. Poznajesz nowych ludzi, zdobywasz doświadczenie oraz cenny wpis do CV. Jednak esencją wolontariatu jest chęć niesienia innym pomocy i otwartość na różnego rodzaju ludzkie cierpienia, chęć ulżenia innym w trudnej sytuacji. 

Wady i zalety wolontariatu

Zalety: 

  • możliwość zdobycia cennego doświadczenia, które możesz wykorzystać w pracy
  • uczysz się kultury organizacyjnej i pracy w grupie
  • stajesz się odważniejszy i nie boisz się wyzwań
  • nabywasz kompetencje, które są idealną bazą do pracy z drugim człowiekiem
  • poznajesz mnóstwo wartościowych ludzi
  • podczas wolontariatu na różnego rodzaju eventach otrzymujesz darmowy bilet wstępu na premierę czy spektakl, przy organizacji którego pomagałeś
  • możesz nawiązać wiele kontaktów biznesowych
  • dbasz o swój networking

Wady:

 

  • brak wynagrodzenia
  • poświęcasz swój czas i energię
  • jeśli pracujesz dodatkowo na etacie, to będziesz miał mniej czasu wolnego dla siebie i na odpoczynek
  • możesz trafić na współpracę z nieuczciwą fundacją, której celem jest raczej wyzysk niż pomoc innym
  • może się trafić sytuacja, w której nie będziesz tak doceniony jakbyś chciał i organizacja może nie liczyć się ze zdaniem szeregowego wolontariusza

 

Cechy dobrego wolontariusza

Osoba podejmująca się wolontariatu powinna być zaangażowana i zmotywowana do działania. Czynnikiem motywującym w tej kwestii nie będą pieniądze.

Ważna jest także otwartość na innych, wolontariat nierzadko wiąże się z pracą we współpracy z innymi ludźmi. Powinieneś być osobą łatwo nawiązującą kontakty, komunikatywną i empatyczną. Przy większości wolontariatów będziesz miał do czynienia z dziećmi czy osobami chorymi. 

Niezbędnymi aspektami są także rzetelne podchodzenie do obowiązków, pozytywne nastawienie czy wytrzymałość (głównie psychiczna), tolerancja, zrozumienie i umiejętność pracy w grupie.

Główne korzyści wolontariatu

O zaletach wolontariatu pisaliśmy trochę wyżej. Porozmawiajmy teraz o korzyściach, jakie możesz wynieść z pracy jako wolontariusz.

  • Satysfakcja – będzie ona przychodziła z poczucia dumy, jakim jesteś człowiekiem. Wolontariusz, to bardzo wartościowa jednostka społeczna, osoba, która jest zaprzeczeniem egoizmu. 
  • Budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa – jako istoty społeczne, tylko w ‘stadzie’ możemy się poczuć dobrze. Nawet największy introwertyk od czasu do czasu potrzebuje kontaktu z drugą osobą. Wolontariusz pokazuje, że w grupie siła i że kilka osób może zmienić, choć odrobinę świat na lepsze oraz potrafi pracować dla innych.
  • Uczysz się od innych – wolontariat, to często praca na pełnych obrotach, trzeba wiele rzeczy zrobić w krótkim czasie, a im mniej rąk do pomocy, tym więcej roboty i mniej czasu. Dlatego szybko się nauczysz jak wyłapywać organizacyjne niedociągnięcia i jak tworzyć rozwiązania na napotkane problemy. 

Zdjęcia: Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here