Na temat coachingu jest wiele opinii, a na to pytanie dwie odpowiedzi – tak lub nie. Zacznę może od tego czym jest sam coaching. Jest to jedna z metod rozwoju człowieka, która ma na celu zmianę danej płaszczyzny życia – tej, z której jesteś niezadowolony. Coach pomaga w wielu kwestiach- zawodowych, prywatnych, często również z brakiem pewności siebie. Zgłaszając się na coaching, musisz być pewien tego, że chcesz coś w swoim życiu zmienić. Możesz chcieć wyrobić sobie całkowicie nowe nawyki, bo z obecnymi problemami nie jesteś w stanie poradzić sobie sam, brakuje Ci motywacji i chęci do zmiany. Z pomocą właśnie przychodzi coach, ale jak dokładnie to wszystko wygląda i czy aby na pewno działa?

Rola coacha

Warto, żebyś dowiedział się jaką rolę sam coach pełni w tym całym procesie „zmiany na lepsze”. Jest to na pewno osoba, która aktywnie słucha interesanta, zadaje Ci odpowiednie pytania, dzięki którym będziesz w stanie osiągnąć swój cel. Bardzo ważnym czynnikiem jest atmosfera oraz relacja, która jest budowana między Tobą, a coachem. Jest to dość istotne, bo przy dobrej relacji będziesz w stanie bardziej zaufać coachowi. W związku z tym, będzie większa szansa na to, że osiągniesz wymarzony cel. Coach tak właściwie zadaje głównie pytania, na które musisz odpowiedzieć sam. Jak już zostało wyżej wspomniane, pytania muszą być odpowiednio dobrane, żeby naprowadzić Cię na odpowiedź i mógł uwierzyć sam w siebie. Warto, żebyś nie mylił coachingu z żadną z form terapii lub psychoterapii. W coachingu najważniejsza jest teraźniejszość i przyszłość oraz metody, dzięki którym możesz je zmienić na lepsze. W odróżnieniu od coachingu terapia skupia się również na przyszłości, co w przypadku coachingu nie odgrywa absolutnie żadnej roli.

Dla kogo jest coaching?

Na coaching możesz się wybrać, jeśli pragniesz zmienić coś w swoim życiu prywatnym lub zawodowym. Natomiast w przypadku firm czy innych większych organizacji ma to również przydatne zastosowanie. Pomaga to w osiąganiu lepszych wyników firmy, poprawie kontaktów z klientami oraz w skutecznym zmniejszeniu prokrastynacji. Coaching w firmach może być prowadzony indywidualne lub z grupą pracowników. Dzięki takiemu zabiegowi podczas coachingu indywidualnego dana jednostka będzie w stanie szybciej osiągać swoje cele, co podniesie poziom satysfakcji. Ma to wpływ oczywiście na efektywność w pracy. Podczas coachingów grupowych kładzie się głównie nacisk na zdobywanie wiedzy, poszerzanie umiejętności, co również ma wyraźny wpływ na jakość i wydajność pracowników.

Zalety

Jedną z głównych korzyści coachingu jest poszerzenie Twojej wiedzy o samym sobie, o swoich możliwościach, sposobach działania czy przekonaniach. Przede wszystkim podczas całego procesu zmieniają się Twoje wartości oraz sposób, w jaki podchodziłeś wcześniej do kwestii zawodowych, czy prywatnych. Wzrasta Twoja pewność siebie, samoocena, również sposób myślenia i działania. Wszystkie te czynniki i zmiany zaczniesz zauważać i dzięki temu jest łatwiej Ci się zmienić widząc same pozytywy w realizacji celów czy marzeń. Oczywiście są osoby, które przychodząc na coaching negatywnie nastawione oraz takie, które nie mają zamiaru się zmieniać. Po prostu tego nie dokonają i nawet najlepszy coach nie jest w stanie nic na to zaradzić.

Badanie, które miało miejsce na Uniwersytecie w Salzburgu wykazało, że coaching skutecznie jest w stanie poprawić wyniki firmy i wpłynąć na efektywną pracę osób zatrudnionych w danej organizacji. Pomaga osiągnąć cele indywidualne, jak i grupowe pracowników zapewniając tym samym lepsze prosperowanie firmy.

Czy zatem coaching działa? Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty oraz czynniki uważam, że coaching działa. Potrzebne jest jednak odpowiednie nastawienie i chęć do zmiany. Jak było wspomniane wyżej – z brakiem chęci na zmianę i rozwój osobisty może się to po prostu nie udać. Jednak póki nie spróbujesz nigdy nie dowiesz się czy coaching jest dla Ciebie odpowiedni, czy nie. Jak widać przynosi on na tyle dużo korzyści, że mimo wszystko warto spróbować. Może akurat pomoże Ci to w osiągnięciu celów i marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here