Samorozwój, to każde działanie, które rozwija nasze umiejętności, osobowość i charakter. Taki rozwój możesz osiągnąć dzięki poszerzaniu swojej wiedzy i stawiając sobie wyzwania. Dzięki inwestycji w swój samorozwój zwiększasz swoją efektywność oraz przybliża do osiągnięcia wyznaczonych sobie celów.

1. Stawiaj sobie cele

 

 

Zastanów się, jakie są Twoje cele, co chcesz osiągnąć i dlaczego. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest nauka nowych języków. Poszerza ona Twoje horyzonty i sprawia, że postrzegasz świat w inny sposób. Jeśli jeszcze nie wiesz, co byś chciał zrobić, to pomyśl sobie, gdzie widzisz siebie za 3 lata. Co potrzebujesz zrobić, by osiągnąć swój cel i podziel drogę do jego osiągnięcia na kilka pomniejszych celów. Dobrym pomysłem jest, żebyś zawsze miał przy sobie mały notesik i zapisywał w nim pomysły, które przychodzą Ci do głowy w ciągu dnia.

2. Planuj

 

 

Zapisz sobie działania, które musisz wykonać, by osiągnąć swój cel. Dobrym rozwiązaniem jest metoda Must have i Nice to have. Obok każdego zadania zapisz sobie datę jego realizacji. Najlepiej, żebyś się postarał każdą rzecz, choć w części zrealizować każdego dnia. Tutaj ważna jest regularność

3. Inspiruj się

 

 

Autorytety są potrzebne, nawet jeśli ich osobiście nie znasz. Zastanów się, kto jest taką osobą, którą lubisz słuchać, cenisz sobie jej zdanie czy motywuje Cię do działania. Często nawet nie wiesz, że ktoś jest dla Ciebie autorytetem.

4. Wspomagaj się

 

 

Z samorozwojem jest jak z trenowaniem – trzeba znaleźć balans pomiędzy pracą a relaksem. Dlatego tak ważne, żebyś znalazł czas na odpoczynek i regenerację. Jeśli Twój pracodawca udostępnia Ci możliwość skorzystania z kart sportowych lub kuponów do kina i teatru, to jest to świetna opcja na produktywne i relaksujące spędzenie czasu. Zadbaj także o swoją dietę, ma ona ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Przeanalizuj też ludzi, którzy są w Twoim otoczeniu. W końcu z kim poprzestajesz, takim się stajesz. Zerwij znajomość z osobami, które działają na Ciebie demotywująco i toksycznie.

5. Słuchaj podcastów

Podcasty to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych. Podczas słuchania możesz wykonywać swoje codzienne obowiązki, sprzątać, a nawet biegać. Jest wiele podcastów, które opierają się o inspirujące wywiady lub treści specjalistyczne.

6. Monitoruj postępy

Obserwowane efektów swojej pracy najbardziej nas motywuje do dalszego działania. Rób sobie różne testy diagnozujące, rozmawiaj z ekspertami i sprawdzaj, ile Cię jeszcze dzieli od osiągnięcia wyznaczonego celu

7. Wdrażaj nawyki

Ćwiczenie nowych nawyków jest na początku bardzo nieprzyjemne. Przymuszasz się do robienia czegoś, jednak według badań po 21 dniach robisz to już z automatu i nawet o tym nie myślisz. To tak jak z mycie rąk po skorzystaniu z toalety, robisz to mechanicznie, nie zastanawiając się nawet nad tym.

8. Czytaj książki

Książki to najbardziej rozwijająca rzecz na świecie! Wzbogacają Twój zasób słownictwa, poznajesz dzięki nim nową perspektywę i pobudzają kreatywność.

Brak efektów, co robić?

Pomimo największych swoich starań nie widzisz postępów, a cel wciąż widnieje daleko na horyzoncie. Prawdopodobnie popełniasz jeden z czterech błędów:

  • Brak praktykiteoria niestety to nie wszystko. 70% umiejętności, to praktyka. Staraj się wszystko, czego się uczysz ćwiczyć w praktyce.
  • Brak cierpliwości – zbyt wygórowane oczekiwania szybko zniechęcają. Wywierając na sobie zbyt dużą presję, sam siebie blokujesz. Metoda małych kroczków jest najbardziej motywująca i efektowna.
  • Brak systematyczności – pamiętasz gdy uczyłeś się w szkole do sprawdzianu? Najbardziej skuteczne było powtarzanie materiału po 20 minut codziennie, zamiast siedzenia dzień przed egzaminem 4 godziny nad książkami. Dlatego tak ważne jest samozaparcie i regularność.
  • Brak uporządkowania – jeśli sobie nie posegregujesz zadań do wykonania, to Twoja praca będzie przebiegała w ogromnym chaosie. Abyś mógł obserwować swoje postępy i faktycznie je robił, ważne, żebyś sobie ustalił plan działania i się go ściśle trzymał.

Zdjęcia: Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here